Dreamstime

بازی های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ که در هفتم ماه فوریه در شهر سوچی روسیه آغاز شد ، هم زمان با بحران اوکراین و کودتای میدان در روز های ۱۸ تا ۲۰ فوریه همان سال بود . در رسانه های ضد روسیه آن را ٬٬ المپیاد روسی تزار روسیه پوتین ٬٬ معرفی کردند. اوباما و معاون های وی و رئیس جمهور بایدن نیز به مانند آنها بایکوت بازی ها را اعلام کردند و روسیه به نقض حقوق بشر محکوم شد . امروز نیز المپیک زمستانی پکن در رسانه های ضد چینی به عنوان ٬٬ بازی های قدرت شی،٬٬ معرفی شدو تحریم شد. چین به نقض حقوق بشر متهم گردید . به دنبال این تحریم ها انگلستان ، کانادا ، استرالیا، لیتوانی ، استونی و کوزوو ( به بهانه ی دفاع از حقوق اویغورها ) نیز وارد بازی شدند . و به علت قاچاق انسان و اعضای بدن، کشور چین را بایکوت دیپلماتیک نمودند .

باید گفت ، این تحریم ها بخشی از سیاست های خارجی واشنگتن می باشد. چرا که بسیاری از شرکت های چند ملیتی آمریکا و اروپا ، بخش بزرگی از تولید خود را به کشور چین منتقل کرده اند و سود های کلانی به همین منظور به دست آوردند . اما کشور چین با توسعه ی فناوری خود طرح هایی مانند : جاده ی ابریشم ریلی و زمینی و هم چنین دریایی میان چین و اروپا از طریق آسیای میانه ، خاور میانه و روسیه به وجود آورده . پس از تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه ، روابط اقتصادی و نظامی چین و روسیه تقویت شده است . با این وجود روابط تجاری چین و ایالات متحده همچنان فعال است . این در حالی است که بسیاری از محصولات موجود در بازار ایالات متحده و اتحادیه ی اروپا در بازارهای ایالات متحده توسط شرکت های چند ملیتی ایالات متحده در چین ساخته می شود و توسط چین عرضه می گردد .

ایالات متحده سالانه بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار کسری تجاری دو جانبه دارد . چین نیز سرمایه گذاری های خود را در ایالات متحده به شدت کاهش داده است . هم چنین ذخایر پولی چین به دلار به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و چین به دنبال ارزهای جایگزین می باشد. این موضوع باعث شده تا وضعیت دلار به خطر بیافتد . واشنگتن نمی تواند این روند را متوقف سازد و سلطه ی اقتصادی خود را حفظ نماید . دریا سالار دیوید سون ، رئیس فرماندهی هند و اقیانوسیه در منطقه سواحل غربی ایالات متحده تا سواحل هند حضور دارد . او از کنگره درخواست ۲۷ میلیارد دلار پول کرده تا بتواند از پایگاه های موشکی و سیستم های ماهواره ای در اطراف چین بهره برداری نماید . آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه ی ایالات متحده گفته که مقابله با چین را باید از موضع قدرت آغاز کنیم .

در همین کادر همکاری استراتژیک و نظامی ایالات متحده ، انگلستان و استرالیا در اقیانوس آرام آغاز شده است و آنها در صدد انتقال زیر دریایی های هسته ای به این منطقه می باشند که دارای بمب های ( د اس تریدن ایالات متحده ) می باشد و قادر است ۱۴ بمب ترمواتمی را مستقلاََ حمل نماید . این زیر دریایی ها تحت فرمان ایالات متحده به سواحل چین و روسیه نزدیک شده اند و می توانند در ظرف چند دقیقه به نقاط خاصی حمله کنند ( قدرت تخریب آنها ۲۰ برابر بمب هیروشیما می باشد ).

از این رو چین و روسیه اتحاد اقتصادی و سیاسی و نظامی خود را تقویت می کنند . رئیس جمهور چین و روسیه قراردادی را با یکدیگر امضا نمودند که در آن همکاری برای امنیت منطقه و علیه دست انداز های سازمان ناتو مطرح بوده است . همین موضوع باعث شده تا پنج حلقه ی بازی های المپیک که سمبل ( پنج قاره است ) از هم بپاشد.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian
منبع
ال مانیفستو (ایتالیا)