Sieć Voltaire

Porażka operacji propagandy antysyryjskiej Google’a i „Al-Dżaziry”

+

W sierpniu 2012 roku firma Google stworzyła aplikację do śledzenia przypadków dezercji w szeregach Syryjskiej Armii Arabskiej, o czym świadczy list Jareda Cohena, dyrektora Google Ideas do sekretarza stanu USA Hilarii Clinton i jej doradców Williama Burns’a, Jakuba Sullivana i Aleca Rossa [1].

JPEG - 43.3 kb

Firma Google sprzedała następnie tę aplikację katarskiej telewizji „Al-Dżazira”, który otrzymała [w 2015 r.] nagrodę [„Online Media Award”] za najlepszą innowację techniczną w mediach internetowych [„for Best Technical Innovation”] [2], przyznaną przez brytyjską agencję komunikacji Drum Network, której akcjonariuszem jest... Google.

Jednak wynik działania nagrodzonego oprogramowania był rozczarowujący: dezercje w Syryjskiej Armii Arabskiej nigdy nie przekroczyły 25 tys. (chociaż wobec okrucieństwa wojny i rozmiarów strat niesubordynacja osiągnęła poziom 130 tys.) i dlatego zmusiło to „Al-Dżazirę” do usunięcia przedmiotowej aplikacji.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski
Polski blog

[1] Zob. e-mail dla Clinton.

[2] „Al Jazeera picks up Online Media Awards”, Al Jazeera English, 11 June 2015.

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.