Sieć Voltaire

Sąd Najwyższy Turcji unieważnił proces Ergenekon

+

Proces Ergenekon, w ramach którego aresztowano i skazano najwyższych oficerów, a także licznych dziennikarzy i naukowców trzyma kraj w napięciu od 2008 roku. Na skazanych ciąży oskarżenie współpracy z siecią Gladio podległą Sojuszowi Północnoatlantyckiemu i podżegania do obalenia Erdoğana oraz rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Oskarżenie co najmniej dziwne, zważywszy na więzi, jakie w tamtym czasie łączyły Waszyngton i AKP.

Wydaje się jednak, że zatrzymani, bynajmniej nie byli związani z NATO, lecz próbowali zadzierzgnąć więzi pomiędzy tureckim sztabem generalnym i Chińską Armią Ludową. Tylko to wyjaśnia jednoczesne aresztowanie przywódców małej partii lewicowej inspirowanej ideologią kemalistyczno-maoistyczną, Partii Pracujących (İşçi Partisi) [1].

21 kwietnia Sąd Najwyższy unieważnił cały proces i 275 wyroków, motywując, że przez cały okres trwania procesu nie dostarczono dowodów na istnienie samego spisku Ergenekon i nie respektowano prawa do obrony.

Tłumaczenie
Justyna Jarmułowicz

[1] « Le coup d’État judiciaire de l’AKP », par Thierry Meyssan, Al-Watan (Syrie), Réseau Voltaire, 19 août 2013.

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.