Voltaire İletişim Ağı

ABD: Opioidler krizinin işten çıkarmalarla ilişkisi

+

Kanada ve ABD opioidlerin kullanımının artışına bağlı bir sağlık krizi içerisindedir. ABD’lilerin üçte biri, doktorların 2016’da 289 milyon kez opioid ilacı reçete etmesine yol açan kronik ağrılardan muzdarip.

Opiase türü ilaçlar karaborsada satılan eroinden daha pahallıdırlar.

Opiase türü ilaçlara bağımlı hale gelen hastalara ilişkin güvenilir bir sayıya ulaşmak çok zordur. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015 yılında 12,5 milyon ABD’li opioidleri aşırı oranda kullandı ve bunların 33 000’den fazlası bu yüzden yaşamını yitirdi. Bu yıllarda kamu sağlığı krizi 78,5 milyar dolara mal oldu.

2016’da ABD’de opiase türü ilaç veya yasadışı opiase alımındaki doz aşımı nedeniyle ölenlerin sayısı, trafik kazalarında ölenlerin sayısına hemen hemen eşit ve dünya çapındaki terörist saldırıların kurbanlarının sayısından net bir şekilde daha fazlaydı.

10 Ağustos 2017’de Başkan Trump opioid krizi için « ulusal acil durum » ilan etti.

Princeton Üniversitesi’nden Profesör Alan B. Krueger’in gerçekleştirdiği bir araştırma opiaselerin kriziyle istihdam piyasasının çöküşü arasında sıkı bir bağ olduğunu ortaya koydu.

Gerçekleştirilen ayrıntılı bir araştırma 25 ila 54 yaş arasındaki işsiz erkeklerin kolayca hastalandığını, artık yeniden çalışamaz hale geldiğini ve günlük olarak opiase türü ilaçlar kullanmak zorunda kaldığını ortaya koyuyor. Kadınlara yönelik olarak ise herhangi bir çalışma gerçekleştirilmedi.

Where Have All the Workers Gone ? An Inquiry into the Decline of the U.S. Labor Force Participation Rate, Alan B. Krueger, Brookings Institution, September 8, 2017.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.