Décodex’in arkasında NATO ve AB var
Voltaire İletişim Ağı

Décodex’in arkasında NATO ve AB var

+

Avrupa Birliğinin genelkurmayı , Le Monde gazetesinin internet sitelerini gözden düşürmeyi hedefleyen birimi olan Decodex’in kuruluşundaki rolünü ortaya koydu.

Teknik olarak Google ve Facebook tarafından desteklenen bu servis, NATO’ya karşı çıkan internet sitelerini gayri ciddi olmak ve Moskova’nın varsayılan « propagandasını » aktarmakla suçlayarak, Rusya’nın Batı’da olduğu varsayılan etkisine karşı mücadele etme amacındadır.

Bu projede işbirliği yapmaları için tümü Fransız olmak üzere birçok medya kuruluşu seçildi. Kampanyanın yürütücülerine göre şer kaynağı, Sputnik ve Russia Today değil, Voltaire İletişim Ağı’dır.

Bu konuda aşağıdakileri de okumanızı öneririz:
- « La lutte continue », (« Mücadele devam ediyor ») Birliğin askeri genelkurmayının İngilizce kısa konuşması, EU vs disinfo.eu, 13 Şubat 2017.
- « NATO’nun ifade özgürlüğüne karşı kampanyası », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 5 Aralık 2016.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.