Voltaire İletişim Ağı

Tony Blair siyasete geri dönüyor

+

Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Daily Mirror’a Brexit’le mücadele etmek üzere siyasete yeniden dönmek istediğini açıkladı.

On yıl süresince (1997-2007) Başbakanlık yapan Tony Blair, Birleşik Krallığın dış politikasını tamamen ABD’ye bağlamıştı. Başkan Bill Clinton ile birlikte « Üçüncü Yol »’u (ne komünist, ne kapitalist) kurmuştu. George Bush Jr. ile ise « terörizme karşı küresel savaşı » başlatmıştı.

Bu arada Irak direnişi karşısında ABD’ye « genişletilmiş Ortadoğu »’da yeni bir politika önermişti: « Arap Baharları » projesi.

Görev süresi sonunda, Quartet’in (Ortadoğu Dörtlüsü) özel elçisi (yani İsrail ve Filistin yönetimi arasındaki ilişkilerin gözetimi) olmayı kabul etti (2007-2015). Eş zamanlı olarak başta Kuveyt, Katar ve Kazakistan’da kendi hesabına işler yürüttü.

Eşi Avukat Cherie Blair’e gelince, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin yıkılması sonrasında Devlet Başkanı Beşar Esad’ın mahkumiyetinin altyapısını hazırlamak üzere halen çalışmalar yürüten, Katar adına faaliyet yürütmekte olan bir büyük Avukatlık Bürosunu kurdu.

Tony ve Cherie Blair’in CIA ile olan bağlantıları, Roman Polanski tarafından sinemaya uyarlanan Ghost adlı bir kurgu romana da konu olmuştur.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.