SON DAKİKA: Müslüman dünyasında diplomatik kriz
Voltaire İletişim Ağı

SON DAKİKA: Müslüman dünyasında diplomatik kriz

+

Pazartesi 5 Haziran 2017 günü Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklarken, Katar, Yemen için oluşturulan Birleşik Arap Gücü’nden çıkarıldı.

Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, Doha hava dağıtım noktasını büyük oranda işlevsiz kılacak şekilde Katar ile her türlü kara, deniz ve hava ulaşımını kesti.

Katarlı diplomatlara söz konusu dört ülke topraklarını terk etmeleri için 48 saat süre tanındı.

Yaklaşık 40 yıldan beri Müslüman dünyasındaki en ciddi diplomatik kriz yaşanmaktadır.

Riyad’taki Arap-İslami-ABD zirvesinden beri, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar arasındaki ilişkilerdeki gerginlik sürekli olarak tırmanıyordu.

Katarlı basın ajansı, Emir Tamim’in İran yanlısı görüşlerini içeren ve El Tani Ailesinin Vahabbiliğin kurucusu Abdülvahap’ın soyundan geldiklerini iddia eden bir haber yayınlamıştı. Suudi Arabistan buna tüm televizyon kanallarında hemen tepki göstermiş ve bunun üzerine Katar haber ajansının internet sitesinin hack’lendiğini açıklamış ve söz konusu haberi geri çekmişti. Konuyla ilgili iyi niyetinin göstergesi olarak Katar ABD’nin FBI’sinden olayı aydınlatması için yardım talebinde bulundu.

Gerçekte varılan bu aşama aysbergin sadece görünen yüzüdür: Katar, Birleşik Krallık ile birlikte, bugünkü mevcut tüm ittifakları sarsma ihtimali bulunan, Ortadoğu’da kağıtların yeniden dağıtılması girişimine katılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak, « Bilderberg 2017 toplantısında hesaplaşma », yazan Thierry Meyssan, başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

JPEG - 57.4 kb

Çeviri
Murat Özdemir

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.