ولترشبکه

رفراندوم انحرافی استقلال کردستان عراق

+

مسعود بارزانی ، رئیس اقلیم کردستان عراق ،اعلام کرد با وجود مخالفت جامعه ی بین الملل ، رفراندوم استقلال کردستان،‌روز دوشنبه ۲۵ ماه سپتامبر ۲۰۱۷ برگذار خواهد شد .

شورای امنیت سازمان ملل نتوانست به اتخاذ رای ( با ارزش متناسب با قوانین بین الملل ) ، همچنین به اعلامیه ای از سوی رئیس سازمان ( به صورتی که بتواند نقطه نظر اعضای شورا را نشان بدهد ) دست یابد ، و تنها در گذارش مطبوعاتی اعلام نمود که هر گونه امکان جدایی کردستان از عراق را محکوم می کند . برخی از اعضای شورا نیز ،طی یک سخنرانی علنی ، نتوانستند به روشنی نظر خود را بیان کنند .

رای گیری نه تنها در منطقه ی خود مختار کردستان انجام خواهد گرفت ، بلکه در سرزمین هایی که توسط بارزانی به کمک داعش به منطقه ی کردستان الحاق شده نیز صورت می گیرد . این رفراندوم تصمیم یک جانبه ی اربیل است که از سوی شورای ملی ، و دولت فدرال و دادگاه عالی بغداد محکوم شده است . این رفراندوم هم اکنون بر گذار می شود زیرا سه میلیون نفر غیر کرد در پی تصفیه ی نژادی که توسط بارزانی صورت گرفت ، به ترکیه و سوریه پناهنده شدند . هم اکنون حدود ۸ میلیون نفر کرد در منطقه وجود دارد .

هزینه ی استقرار کردستان مستقل ، با وجود هزینه های نظامی و قیمت ۷۰ دلاری هر باریل نفتی ، نامحمتل و مشکل به نظر می رسد .

شرکت فرانسوی توتال ، حداکثر استخراج نفت را از حوزه ی شیخان انجام می دهد . شرکت روسنفت روسی نیز با بارزانی قرار دادی امضا کرده تا طی آن بتواند شبکه های گاز رسانی جدیدی به ارزش یک میلیارد دلار احداث نماید . شرکت انگلیسی گلف کیستون پترولیوم نیز در حال افزایش سرمایه گذاری های خود در این منطقه می باشد .

با این حال ، ترکیه که خط لوله ی نفتی Kurdo-turc - Botas Petroleum Pipeline Corporation ، را در اختیار دارد می تواند به طور غیر مترقبه ، آن را در بندر جیهان مسدود نماید . ارتش ترکیه قشونی را در مرز کردستان عراق مستقر کرده اند ، آنها به ظاهر در حال عملیات نظامی می باشند . شبکه ی خبری منطقه برآورد کرده ، پرزیدنت رجب طیب اردوغان آماده ی یک تهاجم نظامی است .

هر چند امکان توافقی در بین آنها وجود دارد . در این صورت ، این رفراندوم ، با اعلام استقلال همراه نخواهد بود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.