13.února 2012 Thierry Meyssan na ruském televizním kanálu odhalil, že Sýrie zatkla několik francouzských vojáků. Voltaire Network teď potvrzuje, že 26.února je francouzských vězňů 18.

Jestli Paříž přizná, že jsou na misi, tak dostanou status válečného vězně a budou chráněni Ženevskou konvencí; Paříž ale odmítá, že by je poslala, budou tedy považováni za zahraniční civilisty a v Sýrii souzeni za své zločiny, které se dají potrestat trestem smrti.

Francie otevřela tři vyjednávající kanály přes Ruskou federaci, SAE a Omán.

Francouzský velvyslanec Eric Chevallier se 23.února rychle vrátil do Damašku.

Kofi Annan byl jmenován jako společný velvyslanec OSN-Arabské ligy pro syrskou krizi.

I když jsou si vědomi potencionálního využití rukojmí uprostřed francouzské volební kampaně, tak Damašek syrským médiím nařídil, aby tento problém ještě neuveřejňovali. Zajistili tak možnost vyřešit to pod radarem, když se tato možnost ukazuje být více výhodná. Přiznávající unikátnost této situace, syrští novináři, kteří se rychle adaptovali na novou svobodu slova garantovanou novým mediálním zákonem, si stěžovali, že opět byly uvaleny limity z důvodů národní bezpečnosti.

Jestli jsou vyjednávání udržována v tajnosti, tak Francie bude muset zaplatit válečné odškodnění, buď hotovostí nebo ekonomickými výhodami. Jestli budou zveřejněna, tak Francie může doufat ve zmenšení faktury, jenže Nicolas Sarkozy a Alain Juppe budou mít co vysvětlovat. Jejich politický tábor zkompromituje své šance na výhru prezidentských voleb, prezident dokonce riskuje předvedení před Nejvyšší soud (ústavní články 35 a 68).

V aféře s Rainbow Warrior (1985), kdy byla potopená loď a jedna osoba zabita, se Francie musela formálně omluvit a zaplatit odškodnění 7 milionů dolarů Novému Zélandu a 8,16 milionu Greepeace. A navíc Paříž musela svolit import ovcí z Nového Zélandu a částečně zničila vlastní průmysl ovcí. Výměnou za to byli propuštěni francouzští agenti. Ironicky, Laurent Fabius, premiér, jehož vláda útok na Rainbow Warrior nařídila, je tipován na ministra zahraničí, jestli se stane prezidentem socialistický kandidát François Hollande. Posledně jmenovaný je byl nevlastním bratrem poručika plukovníka Gerarda Royala, který operaci vedl.

V tajné válce proti Sýrii je Francie a její spojenci zodpovědná za konflikt, který způsobil smrt minimálně 3 tisíců syrských vojáků a 1500 civilistů, plus ekonomické ztráty a sabotáž infrastruktury odhadovanou na 3 miliardy dolarů.

Zdroj
Wertyz Report