Voltaire Network

Kam se podělo „400.000 umírněných rebelů“ z Ghúty?

+

Podle západních médií a vlád se „ve Východní Ghútě mělo ukrývat na 400.000 umírněných rebelů.“

Jenomže provedená vojenská operace syrských sil za podpory ruských jednotek v souvislosti se zastavením bojů se syrskými rebely (Rezoluce 2401) ukázala úplně něco jiného.

Když bylo k sobotě 24. březnu osvobozeno 94 procent území, zdá se velmi málo pravděpodobné, že by ze zřícenin mělo vynořit tak obrovské množství lidí. Statistické údaje jsou následující:

Z nadvlády džihádistů bylo vysvobozeno 105.000 Syřanů věrných Syrské arabské republice.

Dalších 7.000 osob, pravděpodobně zahraničních džihádistů s rodinami bylo pod eskortou evakuováno do Idlíbu. Kolem 1.500 bylo ozbrojenců.

To nám dává k sobotě 24. března celkem 113.000 osob. To je mnohem méně, nežli 400.000, což je údaj, který poskytly členské státy NATO Radě bezpečnosti OSN.

Žádný z nich se neprezentoval jako „umírněný rebel“, ani nikdo nepožádal o ochranu před Ruskem.

Osvobození Syřané svědčí o tom, že džihádisté zotročili mladé chlapce, kteří byli schopni stavět opevnění a tunely. Ohlásili také kruté životní podmínky, jakých se jim dostalo.

Džihádisté byli cvičeni a dostávali instrukce od regulérních vojáků z Británie a Francie. Tito nebyli zatčeni; byli odděleně evakuováni v „humanitárním“ konvoji, který pro ně organizovala OSN.

Stejný postřeh se v prosinci 2016 odehrál v Aleppu. Sýrie se nikdy sama o sobě nezhroutila do občanské války. Válka byla naopak vyvolána ze zahraničí. Bylo to prostřednictvím útoku pocházejícího z vnějšku Sýrie, útoku, který byl naplánován a sponzorován Západem. [1]

Překlad
Messin

[1] « Agression masquée en guerres civiles », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 27 février 2018.

Voltaire Network

Voltaire, mezinárodní vydání

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.