13 فوریه 2012 تی یری میسان در مصاحبه ای با شبکۀ تلویزیونی روسیه دربارۀ زندانی شدن ده ها نظامی فرانسوی توسط سوریه مطالبی را مطرح کرد، و امروز شبکۀ ولتر نیز می تواند تأیید کند که به تاریخ 26 فوریه، شمار زندانیان فرانسوی در سوریه به 18 نفر رسیده است.

اگر پاریس بپذیرد که آنها را برای مأموریت فرستاده بوده، در این صورت آنها به عنوان اسیر جنگی بازشناسی شده و منشور ژنو شامل حال آنها خواهد شد. ولی اگر پاریس تأیید نکند که آنها را برای مأموریت فرستاده بوده، در این صورت به عنوان افراد خارجی که مرتکب جنایت شده اند در سوریه محاکمه شده و حکم مرگ در انتظار آنها خواهد بود.

فرانسه از سه جانب با سوریه وارد مذاکره شده است : فدراسیون روسیه، امارات متحدۀ عربی و سلطان عمان.

سفیر فرانسه، اریک شوالیه، فورا به دمشق رفت. کوفی عنان نیز به عنوان میانجی گر سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب فراخوانده شده است. با آگاهی به کاربرد و اهمیت چنین رویدادی در مجاورت انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه، دمشق از رسانه های رسمی خواسته است که موقتا از انتشار چنین خبری خودداری کنند. بر این اساس دمشق می خواهد با انتخاب حل و فصل مخفیانۀ این مسئله، دست بالا را در اختیار داشته باشد.

با پذیرش خصوصیت استثنائی این وضعیت، روزنامه نگاران سوریه که بر اساس قوانین نوین خیلی زود به آزادی بیان عادت کرده بودند، از چنین محدودیت هایی که دوباره به بهانۀ امنیت ملّی مطرح گردیده، شاکی هستند. اگر مذاکرات به شکل سرّی برگزار شود، فرانسه باید مخفیانه خسارات جنگی را با پول نقد و یا امتیازات اقتصادی بپردازد که فوق العاده سنگین به نظر می رسد.

اگر این موضوع به شکل رسمی افشا شود، فرانسه می تواند خسارات کمتری بپردازد، ولی نیکلا سرکوزی و آلن ژوپه باید پاسخگوی افکار عمومی هم وطنانشان نیز باشند، و اردوی آنها شانس انتخاباتی خود را از دست خواهد داد، و رئیس جمهور حتی در خطر محاکمه در برابر دیوان عالی قرار خواهد گرفت(مادۀ 35 و 68 قانون اساسی).

مسئله ای که در سال 1985 در مورد کشتی به نام «ریمبو واریو» (جنگجوی رنگین کمان) پیش آمد، کشتی غرق شد و یک نفر نیز کشته شد، فرانسه رسما درخواست بخشایش کرد، و 7 میلیون دلار خسارت به زلاند جدید، و هشت میلیون و شانزده هزار دلار به «گرین پیس» پرداخت کرد. پاریس در عین حال جواز وارد کردن گوسفند زلاند جدید را صادر کرد و بعضا مجبور شد تولید گوسفند خود را نیز متوقف کند. در مقابل، دو مأمور فرانسوی که به اسارت درآمده بودند آزاد شدند.

در جنگ سرّی علیه سوریه، فرانسه و هم پیمانانش مسئول این جنگ بوده و منجر به کشته شدن دست کم 3000 سرباز ارتش سوریه و 1500 شهروند غیر نظامی شده است، و علاوه بر این باید خسارات اقتصادی و تخریب ساختمان ها و زیر بناهای کشور را نیز به آن اضافه کرد که بالغ بر 3 میلیارد دلار می باشد.

ترجمه توسط
حمید محوی