Administrátor Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Senátu řekl, že nemůže říct, odkud myšlenka pro spuštění „sociální sítě“ pro vyvolání nepokojů na Kubě přišla.

Během slyšení 8.dubna 2014 Senátnímu výboru pro zahraniční vztahy, který zkoumá rozpočet USAID, se Rajiv Shah pokusil odhalení Associated Press odmítat tvrzením, že vytvoření programu „sociální sítě“ pro Kubánce nebylo tajnou operací, ale „diskrétní.“ [1]

Program začal v roce 2009 jako síť pro textové zprávy zvaná „ZunZuneo“ a fungoval do roku 2012, aby přilákal uživatele na Kubě a zmanipuloval je do vzpoury.

Během slyšení se Rajiv Shah pokoušel vyhnout přímé otázce senátora Patricka Leahyho o autorovi programu, který se skládal z nevyžádaných zpráv poslaných tisícovkám Kubánců.

Když se senátor Leahy zeptal „Čí to byl nápad?,“ Shah odpověděl, že program byl navrhnut v letech 2007-2008 a snažil se přeskočit na další sekundární aspekty, senátor volání opakoval a nakonec ztratil trpělivost. Administrátor USAID pak konečně odpověděl: „Přesně nevím.“ [2]

Během slyšení senátor Lehahy neustále poukazoval, že program byl „blbý, blbý, blbý,“ a měl být zveřejněn hned od začátku; dále si vzpomněl, že v kubánském vězení sedí americký občan Alan Gross, který se pokoušel vytvořit satelitní komunikační sítě…na příkaz USAID. [3]

Na začátku výslechu demokratický senátor připomněl:

„USA na tzv. demokratické programy na Kubě zvedly rozpočet z 15 na 20 milionů dolarů….“

I když je USAID Washingtonem vyobrazována jako nezávislá organizace, která ráda propaguje rozvoj po celém světě, ve skutečnosti je to federální agentura financovaná z federálního rozpočtu podléhajícímu schválením Kongresu, a jejíž cíle jsou stanoveny Americkým Ministerstvem zahraničí.

Spousta států, včetně Bolívie [4], Kuby, Haiti, Hondurasu, Uruguaye, Venezuely a Ruska [5] ji označilo za krytí CIA.

Zdroj
Wertyz Report

[1Associated Press, "US Secretly Built ‘Cuban Twitter’ to Stir Unrest", Desmond Butler, Jack Gillum and Alberto Arce; and "US Secretly Created ‘Cuban Twitter’ to Stir Unrest", Desmond Butler, Jack Gillum and Alberto Arce, 3 et 4 avril 2014.

[2«Angry Exchange on Capitol Hill over Cuban Twitter», Associated Press, 8 April 2014.

[3"Alan Gross Case Spotlights U.S. Democracy Programas in Cuba", The National Security Archive, 18 January 2013.