Voltaire İletişim Ağı

Cihatçılar NATO imkanlarını Batı Halep’teki bir hastaneye saldırmak için kullanıyorlar

+

5 Aralık’ta Doğu Halep’teki cihatçılar, Rusya’nın El-Kaide diktatörlüğünden kaçan çocukları tedavi etmek için Batı Halep’te kurduğu bir askeri hastaneyi vurdular.

Hastane daha henüz o gün kurulmuştu.

Saldırıdan hemen sonra Rus yetkilileri, ABD, Fransa ve Birleşik Krallığı hastanelerinin koordinatlarını cihatçılara vermekle suçladı.

Birçok NATO üyesi buna, Rusya’yı « BM Güvenlik Konseyi’ni kilitlemekle » suçlayarak yanıt verdi [1].

Konu incelendikten sonra, alışılageldiği gibi herhangi bir hedef ayar atışı gerçekleştirmeden hastaneyi doğrudan vurdukları; hastanenin koordinatlarının kendilerine uydu görüntüsü halinde verildiği; bu görüntülerin, NATO’nun İzmir’de (Türkiye) bulunan Kara Kuvvetleri Komuta Merkezi LandCom tarafından sağlandığı anlaşılmaktadır.

NATO imkanlarının bazı üye devletler tarafından Atlantik Konseyinin izni alınmadan ve dolayısıyla Örgütün yönetmeliği ihlal edilerek kullanıldığı Libya örneğinde olduğu gibi, Suriye’ye karşı savaş da daha ilk günden beri Atlantik İttifakının eşgüdümü altında yürütülmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.