Voltaire Network

Tajné projekty Izraele a Saudské Arábie

Odpověď Tel-Avivu a Rijádu na jednání mezi USA a Íránem, je pokračující financování války v Gaze Saúdskou Arábií od roku 2008. Je to aliance koloniální státu a monarchie, která je nepřátelská vůči pokroku. Zatímco se Blízký východ deset let připravuje na změnu svých pravidel, zveřejnil Thierry Meyssan obsah tajných jednání mezi Rijádem a Tel Avivem.

| Damašek (Sýrie)
+
JPEG - 41.2 kb

Několik lidí na Blízkém východě si uvědomuje, že tajné dohody, které 30. června podepíše Washington a Teherán, na okraji multilaterální dohody o jaderných otázkách, pravděpodobně definuje pravidla hry na příštích deset let.

Dohody přicházejí teprve nyní, ačkoliv se Spojené státy staly předním světovým producentem ropy, tedy před Saúdskou Arábií a Ruskou federací. Takže ropu z Blízkého východu již pro sebe nepotřebují a mají zájem pouze na udržení dolaru na světovém trhu.

Kromě toho začal Washington přemísťovat své jednotky ze západní Evropy a z Blízkého východu více na Dálný východ. To neznamená, že se těchto oblastí vzdává, ale pokusí se jejich bezpečnost zajistit jinak.

Izrael

Dle našich informací, vede Tel-Aviv již 17 měsíců (to znamená od vyhlášení jednání mezi Washingtonem a Teheránem, které trvají 27 měsíců) tajné rozhovory se Saúdskou Arábií. Delegace na velmi vysoké úrovni se pětkrát setkaly v Indii, Itálii a České republice.

Spolupráce mezi Tel Avivem a Rijádem je jedna část amerického plánu na vytvoření ,,společné arabské ozbrojené síly“, pod záštitou Ligy arabských států, ale pod izraelským velením. To už efektivně probíhá v Jemenu, kde izraelští vojáci létající na saudských bombardérech v rámci arabské koalice. Její sídlo Izraelci zřídili v Somálsku, což je neuznaný stát na druhé straně mořské úžiny Bab-el-Mandeb [1].

Rijád nicméně nemá v úmyslu, aby tato spolupráce byla oficiální, dokud bude Tel-Aviv odmítat arabskou mírovou iniciativu, kterou na Lize arabských států představil v roce 2002 princ Abdullah, před tím než se stal králem [2].

Izrael a Saúdská Arábie se dohodli na několika cílech.

Na politické úrovni:
- ,,Demokratizovat“ státy Perského zálivu. To znamená, aby se tyto národy podílely na řízení svých zemí. Potvrdit nedotknutelnost monarchie a wahhábitského životního stylu.
- Změnit politický systém v Íránu (a už s ním neválčit).
- Vytvořit nezávislý Kurdistán a tím oslabit Írán, Turecko (ačkoli je dávno spojenec Izraele) a Irák (ale ne Sýrii, která je již trvale oslabená).

Na ekonomické úrovni:
- Vytěžit ropné pole Rub’Al Chálí a zorganizovat federaci ze Saúdské Arábie, Jemenu a snad i Ománu a Spojených arabských emirátů.
- Spravovat ropná pole pod etiopskou kontrolu v Ogadenu a zajistit adenský přístav v Jemenu. Mezi Džibuti a Jemenem vybudovat most.

Jinými slovy, když Tel-Aviv a Rijád ,,svojí hezkou tvář použijí ke špatné hře“ a připustí, že dvě třetiny z Iráku, Sýrie a polovina z Libanonu, bude ovládaná z Íránu, tak:
- Zajistit, aby se Írán vzdal vývozu své revoluce.
- Kontrolovat zbytek území. Vyloučit Turecko, aby ho Saúdská Arábie nahradila ve vedení mezinárodního terorismu, který právě v Sýrii prohrál.

Palestina

Mezinárodní uznání palestinského státu, podle dohod z Osla a arabské Mírové iniciativy, se uskuteční jen několik měsíců po podepsání dohody mezi USA a Íránem.

Palestinská vláda národní jednoty, která dosud nikdy nefungovala, náhle odstoupila. Vypadá téměř jistě, že Fatah bude Mahmúdem Abbásem a jeho lidmi silně podporován, jakmile palestinský stát bude přijat do Organizace spojených národů.

Hamas, který od roku 2008 ztělesňuje odpor, se sám zdiskreditoval tím, že přiznal svou sounáležitosti k Muslimskému bratrstvu (bratrstvo se snažilo o několik pučů v Saúdské Arábii). A také díky přijímání zbraní proti jedinému státu v regionu, který je skutečně pro-palestinský, což je arabská republika Sýrie. Proto se rozhodl vylepšit svou pověst a diskrétně od této chvíle podporovat nenásilné akce.

Uznání palestinského státu povede k návratu vysídlených Palestinců z jejich země a nabídne jim nový status. Spojené státy a Saúdská Arábie silně investují, aby se ekonomika nového státu rozvinula.

Několik kandidátů se již tlačí jako nástupci na místo Mahmúda Abbáse (který má nyní 80 let a jeho funkční období skončilo v roce 2009). Mezi nimi je i Mohammed Dahlan, bývalý šéf bezpečnosti, který údajně organizoval otravu Jásira Arafata a byl nucen v roce 2007 opustit zemi. Poté, co pracoval pro Spojené arabské emiráty a získal občanství Černé Hory a Srbska, stejně jako bývalý premiér Thajska Thaksin Shinawatra, se pak v únoru vrátil s pomocí jeho bývalých odpůrců Hamásu v Palestině. Jako miliardář si bez velkých nákladů nakoupil bojovníky a voličské hlasy. Vážným kandidátem by mohl být Maruane Barghuti, který si odpykává pět doživotních trestů odnětí svobody v Izraeli. Mohl by být propuštěn jako součást mírové dohody. Ve skutečnosti je jedinou nezkorumpovanou palestinskou osobností, která unikla vrahům z izraelské tajné slyžby Mossad.

Saudská Arábie

V této souvislosti, připravilo Rusko na cestě princi Mohamadu bin Salmanovi, synovi krále Saúdské Arábie Salmanovi, hodně starostí. Na jedné tiskové konferenci naznačilo, že s ním chce jednat o ukončení ruské pomoci Sýrii. Uskutečnila se jeden týden po cestě ředitele Organizace islámské spolupráce, Ajáda bin Amin Madani, kterého doprovázelo několik ministrů a 30 podnikatelů. Saudská delegace se zúčastnila ekonomického fóra v Petrohradě a prince přijal prezident Vladimír Putin.

Od svého vzniku wahábistické království udržuje privilegované vztahy se Spojenými státy a považuje Sovětský svaz a později Rusko, za protivníka. Zdá se, že se to všechno mění až teď.

Nová politika měla velký význam na iniciování dohod o hospodářské spolupráci. Saúdská Arábie koupila 16 jaderných elektráren a přijala účast v ruském vesmírném výzkumném programu. Také byly dojednány dohody o ropě, jejichž obsah nebyl zpočátku zveřejněný.

Aby se při takovém sbližování vyloučila jakákoliv pochybnost, prezident Putin prohlásil, že Rusko nebude absolutně nic měnit na své podpoře Sýrie a napomůže jakémukoliv politickému řešení, které bude v souladu s přáním syrského lidu. V předchozích intervencích poukázal na to, že to znamená setrvání prezidenta Al-Assada u moci do konce sedmiletého funkčního období, pro které byl demokraticky zvolen.

Poražení v nové hře

To všechno naznačuje, kdo po podpisu americko-íránské dohody [3], bude patřit mezi poražené:
- Palestinský lid, který bude zbaven nezcizitelného práva na návrat, za které bojovaly tři generace.
- Turecko své sny o hegemonii, podporu Muslimského bratrstva a jeho porážku v Sýrii, pravděpodobně draze zaplatí [4].
- Francie, která čtyři roky v tomto regionu neměla žádnou snahu, aby znovu nastolila své koloniální zájmy. V konečném důsledku je v jednoduché roli dodavatele Izraele a Saúdské Arábie [5].

Překlad
New World Order Opposition
Nwoo.org

[1] « La Force "arabe" de Défense commune », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 20 avril 2015.

[2] « L’Initiative de paix arabe présentée par le prince Abdullah bin Abdul-Aziz », Réseau Voltaire, 28 mars 2002.

[3] « Que deviendra le Proche-Orient après l’accord entre Washington et Téhéran ? », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 18 mai 2015.

[4] « Vers la fin du système Erdoğan », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 15 juin 2015.

[5] « La prévisible défaite de la France au Moyen-Orient », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 8 juin 2015.

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.

Německo a Sýrie
Německo a Sýrie
napsal(a) Thierry Meyssan
Fiasko bombardování Sýrie
Fiasko bombardování Sýrie
napsal(a) Thierry Meyssan
Kruh smrti v "širším Středomoří"
Kruh smrti v "širším Středomoří"
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Provokace a imperiální ultimátum, nebo schůzka Kim-Trump?
Provokace a imperiální ultimátum, nebo schůzka Kim-Trump?
napsal(a) Julio Yao Villalaz, Voltaire Network
 
Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán
Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Nový jaderný arzenál Ruska obnovuje bipolární svět
Nový jaderný arzenál Ruska obnovuje bipolární svět
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network
 
Pravda o „falešných zprávách“
Pravda o „falešných zprávách“
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network
 
NATO odvolilo už před námi
NATO odvolilo už před námi
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Americká elita proti zbytku světa
Americká elita proti zbytku světa
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network