Voltaire Network

USA koordinují tajnou válku proti Sýrii

+

Washington Post odhalil, že Americká Národní bezpečnostní rada svolala šéfy tajných služeb hlavních států, kteří bojují proti Sýrii [1]. Dvoudenní seminář byl pořádán během mírové konference v Ženevě, ačkoliv pozvánka uváděla, že všechny strany jsou odhodlány násilí zastavit.

Mezi účastníky byla mj.Saúdská Arábie, Katar, Jordánsko a Turecko.

Poradkyně pro národní bezpečnost Susan Riceová přijala saúdského ministra vnitra prince Muhammada bin Nayefa, který nahradil prince Bandara bin Sultána, který momentálně leží v nemocnici. Riceová Rijád pochválila za financování politické opozice na Západě a tzv.Cotras v Sýrii.

Spojené státy dohlíží nad vytvořením armády Contras o síle 13 tisíc vojáků v Jordánsku, kam Saúdové na jaře 2013 doručili obrněné jednotky. Do Sýrie ale nemohou vtrhnout bez letecké podpory. Diskuze se zaměřovaly na to, jaký typ protiletadlového vybavení by mohl být opozici dodán bez ohrožení izraelské vzdušné dominance na Středním východě.

Zdroj
Wertyz Report

[1] “Spymasters gather to discuss Syria”, by David Ignatius, Washington Post, 19 February 2014.

Voltaire Network

Voltaire, mezinárodní vydání

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.