Sieć Voltaire

Za przyszłość Arabii Saudyjskiej odpowie książę Mohammed ben Salmane

+

25 kwietnia 2016 roku książę Mohammed ben Salmane przedstawi swoją wizję Arabii Saudyjskiej.

U podstaw tej wizji przyszłościowej leży zmiana modelu gospodarczego, obecnie opartego na ropie naftowej, na inny, niesurowcowy.

Królestwo ma utworzyć państwowy fundusz inwestycyjny na sumę 2 tys. mld dol. i wprowadzić rozmaite świadczenia (poza podatkami bezpośrednimi) tak by w ciągu najbliższych czterech lat ściągnąć 100 mld dol. Paliwo, elektryczność i woda przestaną być dotowane przez państwo.

Projekt gospodarczy ma iść w parze z rozmaitymi innowacjami w zakresie obyczajów. Mówi się w szczególności o przyznaniu kobietom prawa do prowadzenia samochodu.

Wielu ekonomistów wypowiada się sceptycznie na temat możliwości zmodernizowania królestwa. Kilka wcześniejszych planów, znacznie mniej ambitnych, poniosło fiasko z racji warunków na rynku pracy: 80% prywatnej siły roboczej w królestwie stanowią obcokrajowcy.

Tłumaczenie
Justyna Jarmułowicz

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.