Hirula Harchwa (ang. Khairullah Khairkhwa) to były talibski minister spraw wewnętrznych z l. 1997-98, który był zatrzymany przez armię pakistańską, a następnie przekazany CIA. Rząd amerykański więził go od 2002 roku w nielegalnej bazie marynarki wojennej Guantanamo na Kubie. Hirula Harchwa przez 12 lat był poddawany torturom wymyślonym przez profesora Martina Seligmana, wzorującego się na eksperymentach dr. Alberta D. Biedermana przeprowadzanych po zakończeniu wojny w Korei. Metody te nie miały na celu zdobywania informacji, lecz „sformatowanie” człowieka, wytresowanie jego odruchów [1].

W roku 2014 Hirula Harchwa został uwolniony wraz z trzema innymi więźniami przez prezydenta Baracka Obamę w zamian za uwolnienie sierżanta Bowe Bergdahla. Wkrótce okazało się, że ten ostatni podjął próbę dezercji i został wzięty do niewoli przez talibów. Był za to potem postawiony przed sądem wojskowym i uwięziony.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj przyjął wymianę jeńców z zadowoleniem, jako gest pokoju.

Na początku 2021 roku Hirula Harchwa wchodził w skład delegacji talibów podczas rozmów pokojowych prowadzonych z USA, Chinami i Rosją w Moskwie. Złożył tam wówczas wstrząsające oświadczenie, zapowiadając kontynuowanie swojej walki aż do zwycięstwa.

Po ucieczce ostatniego prezydenta Afganistanu (15.08.2021), był członkiem ugrupowania „Taliban”, które przejęło władzę w Islamskiej Republice Afganistanu.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski ">Grzegorz Grabowski
Polski blog

[1The secret behind Guantánamo”, by Thierry Meyssan, Оdnako (Russia) , Voltaire Network, 20 May 2010.