1997-98 yıllarında görev yapan eski Taliban içişleri bakanı Hayrullah Hayırha, Pakistan ordusu tarafından tutuklanmış ve ardından CİA’ya teslim edilmişti. 2002’de Navy’nin Küba’daki yasadışı üssü Guantanamo’da hapsedildi. 12 yıl boyunca Profesör Martin Seligman’ın, Doktor Albert D. Biderman’ın Kore Savaşı’ndan sonra yaptığı deneyleri örnek alarak tasarladığı işkencelere maruz kaldı. Bu uygulamaların amacı bilgi toplamak değil, özneyi biçimlendirmek, ona bazı davranışı telkin etmek için kazandırmaktı [1].

2014 yılında Hayrullah Hayırha ve diğer üç tutuklu, Çavuş Bowe Bergdahl’ın serbest bırakılması karşılığında Başkan Barack Obama tarafından serbest bırakıldı. Bergdahl’ın bir firar girişimi sırasında Taliban tarafından esir alındığı kısa sürede anlaşıldı. Bu nedenle askeri mahkeme tarafından yargılandı ve hapsedildi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, mahkumların değişimini bir barış jesti olarak selamladı.

2021 yılı başlarında, Hayrullah Hayırha Moskova’daki ABD-Çin-Rusya barış müzakereleri sırasında Taliban heyetinde yer aldı. Burada, zafere kadar cihada devam edeceğini ifade ederek sarsıcı bir açıklama yaptı.

15 Ağustos 2021’de Afganistan cumhurbaşkanı kaçtıktan sonra, Kabil’deki İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığını ele geçiren Taliban grubunda yer aldı.

Çeviri
Osman Soysal

[1The secret behind Guantánamo”, by Thierry Meyssan, Оdnako (Russia) , Voltaire Network, 20 May 2010.