Sieć Voltaire

Waszyngton rozważa przywrócenie monarchii w Libii

+

New York Times wspomina o możliwości przywrócenia monarchii w Libii, czego celem miałoby być zakończenie aktualnego chaosu w tym państwie [1].

Pierwotnym planem NATO z 2011 roku było doprowadzenie do władzy króla Muhammada as-Sanusiego (zdjęcie). Na flagę tej "rewolucji” Waszyngton przeznaczył flagę byłego króla Idrisa, czyli historycznego kolaboranta Anglosasów, działającego przeciwko arabskim ruchom nacjonalistycznym. Projekt ten był popierany przez Cyrenajkę, jednak Trypolitania i Fazzan zdecydowanie odrzucali go.

W Bengazi brytyjska armia doprowadziła do władzy króla Idrisa, który był emirem zakonu sanusijja, czyli sufickiego bractwa muzułmańskiego, powstałego w Arabii Saudyjskiej i powiązanego z Wahhabizmem.

Tłumaczenie
Mira

[1] “A Radical Idea to Rebuild a Shattered Libya: Restore the Monarchy”, Declan Walsh, The New York Times, February 24, 2016.

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.