Voltaire Network

Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán

"Íránský režim je předním státním sponzorem terorismu ... Žádný čin režimu není nebezpečnější než jeho úsilí o jaderné zbraně... Dnes máme konečný důkaz, že íránský slib byl lží. Minulý týden Izrael zveřejnil zpravodajské dokumenty - dlouho skrývané Íránem - přesvědčivě ukazující íránský režim a jeho historii usilování o jaderné zbraně." - Donald Trump, 8. května 2018

| Řím (Itálie)
+
JPEG - 37 kb

Rozhodnutí Spojených států odstoupit od smlouvy s Íránem, podepsané v Teheránu v roce 2015 pěti stálými členy RB OSN a Německem, vyvolává mimořádně nebezpečnou situaci nejen na Středním východě.

Pro pochopení dopadů tohoto rozhodnutí, přijatého pod nátlakem Izraele, který smlouvu nazval "kapitulací Západu před osou zla vedenou Íránem", musíme vyjít z naprosto konkrétní skutečnosti: Izrael má bombu, ne Írán.

JPEG - 10.2 kb

Je to více jak padesát let, kdy Izrael začal vyrábět jaderné zbraně v zařízení Dimona, postaveného především s pomocí Francie a Spojených států. Zařízení nepodléhá inspekcím, neboť Izrael je jediná jaderná mocnost na Středním východě, která nepřistoupila k dohodě o Nerozšiřování jaderných zbraní, kterou ale Írán před pěti lety podepsal.

Důkazy, že Izrael vyrábí jaderné zbraně, byly předloženy před více jak třiceti lety Mordechaiem Vanunu, který pracoval v zařízení v Dimoně: poté co byly potvrzeny největšími experty na jaderné zbraně, důkazy byly zveřejněny 5. října 1986 v The Sunday Times. Vanunu byl unesen Mossadem v Římě a převezen do Izraele, kde byl odsouzen na 18 let káznice a propuštěn v roce 2004, ale vystaven značným omezením.

Izrael má dnes (i když to nepřiznává) arzenál odhadovaný mezi 100-400 kusů jaderných zbraní, mezi které patří mini-nukes a neutronové bomby nové generace a produkuje plutonium a tritium v takovém množství, že jich může vyrobit další stovky.

Izraelské jaderné hlavice jsou připraveny k odpálení pomocí balistických raket Jericho 3 a s pomocí stíhacích bombardérů F-15 a F-16 dodaných USA, ke kterým se nyní přidají F-35.

Jak potvrzují četné kontroly Mezinárodní agentura pro atomovou energii, Írán nedisponuje jadernými zbraněmi a zavázal se je nevyrábět a na základě dohody přistoupil na přísné mezinárodní kontroly.

Nicméně 3. března 2015 napsal bývalý ministr zahraničních věcí USA Colin Powell ve zveřejněném emailu, "v Teheránu vědí, že Izrael má 200 [jaderných zbraní], všechny namířené na Teherán, a že my jich máme tisíce".

JPEG - 27.7 kb

Evropští spojenci USA, kteří formálně pokračují v podpoře smlouvy s Íránem, jsou zásadně na straně Izraele. Německo dodalo čtyři ponorky Dolphin, modifikované tak, aby z nich bylo možné odpalovat střely s plochou dráhou letu s jadernými hlavicemi,

Německo, Francie, Itálie, Řecko a Polsko se se společně s USA zúčastnily největšího leteckého bojového cvičení v dějinách Izraele, Blue Flag 2017. Itálie vázaná smlouvou o vojenské spolupráci s Izraelem (Zákon č. 94, 2005) se na něm podílel stíhačkami Tornádo ze 6. perutě ze základny v Ghedi, určené pro dopravu jaderných bomb USA B61 (které budou za krátko nahrazeny modernějšími B61-12). USA s F-16 z 31st Fighter Wing z Aviana, určené ke stejným úkolům.

Izraelské jaderné zbraně jsou integrované do elektronického systému NATO v rámci "Individuálního programu spolupráce" s Izraelem, státem, který i když není členem Severotlantické aliance, udržuje stálé zastoupení v hlavním štábu NATO v Bruselu.

Podle plánu cvičení USA-Izrael Juniper Cobra 2018, síly USA a NATO dorazí z Evropy (především ze základen v Itálii), aby podpořily Izrael ve válce s Íránem.

Ta by měla být zahájena izraelským útokem na íránská jaderná zařízení, podobně jako v roce 1981, kdy Izrael zaútočil na Osiraq v Iráku. V případě íránské odpovědi by Izrael mohl použít jaderné zbraně, čímž by uvedl do pohybu řetěz kroků s nepředvídatelnými následky.

Překlad
Komunistický svaz mládeže
(KSM)

Zdroj
Il Manifesto (Itálie)

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.