ولترشبکه

اسرائیل : ۲۰۰ سلاح اتمی را به سمت ایران نشانه گرفته

سروصدایی که به واسطه ی خروج ایلات متحده از قرار داد برجام بلند شد ، اجازه نداد تا اهداف واقعی آن برای همه روشن شود . از همه مهمتر این مفهوم را در بر داشت که اسرائیل نیروی اتمی دارد ولی ایران فاقد آن است .

| رم (ایتالیا)
+
JPEG - 37 kb
سروصدایی که به واسطه ی خروج ایلات متحده از قرار داد برجام بلند شد ، اجازه نداد تا اهداف واقعی آن برای همه روشن شود . از همه مهمتر این مفهوم را در بر داشت که اسرائیل نیروی اتمی دارد ولی ایران فاقد آن است .

تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام ـ که در سال ۲۰۱۵ توسط تهران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و به علاوه ی آلمان امضا ء شد - وضعیت بسیار خطرناکی را به وجود آورد که تنها شامل خاور میانه نمی شود .

برای درک بهتر عواقب این تصمیم ، که تحت فشار اسرائیل گرفته شد و آن را به صورت گرایش غرب به سمت محور شرارت که در راس آن ایران قرار دارد ‌قلمداد می کند : باید توجه داشت که در این معادله اسرائیل دارای بمب اتمی است و نه ایران .

JPEG - 10.2 kb

در حال ساختن بمب های اتمی Dimonaبیش از پنجاه سال است که اسرائیل در پایگاه توسط کمک های فرانسه و ایالات متحده می باشد . این پایگاه هرگز مورد بازرسی قرار نگرفته ، زیرا اسرائیل تنها قدرت اتمی خاور میانه می باشد و هیچ گاه نخواسته به پیمان عدم گسترش سلاح های اتمی بپیوندد ، در حالی که ایران از پنجاه سال پیش این پیمان را امضا کرده است . شواهدی که نشان داد اسرائیل در حال ساختن بمب های اتمی است، سی سال پیش توسط مردخای وانونو که در پایگاه دیمونا فعالیت می کرده فاش شد : گذارش او در ساندی تایم در تاریخ ۵ ماه اکتبر ۱۹۸۶ ، پس از آنکه از سوی متخصصین سلاح های اتمی تایید گردید ، منتشر شد . وانونو در شهر رم توسط موساد ربوده شد و او را به اسرائیل باز گرداندند و به ۱۸ سال زندان انضباطی محکوم شد و در سال ۲۰۰۴ با ضمانت های سنگینی آزاد شد .

اسرائیل ، که پیوسته این موضوع را انکار می کند: دارای ۱۰۰ تا ۴۰۰ سلاح اتمی است ، که بمب های تاکتیکی و بمب های نوترونی نسل جدید ، از آن جمله می باشند . اسرائیل هم چنین در حال تهیه ی پلوتونیوم و تریتیوم به اندازه ی کافی است تا بتواند صدها بمب دیگر را تولیدکند . کلاهک های اتمی اسرائیل ، آماده ی شلیک روی موشک های بالستیک ، مانند جریکوی ۳ و بمب افکن های ال-۱۵ و اف -۱۶ می باشند که ایالات متحده به او تحویل می دهد ، اخیراََ‌نیز بمب افکن های ال -۳۵ را به او تحویل داده است.

گذارش های سازمان انرژی اتمی ، بارها تاکید کرده که ایران ، هیچ بمب اتمی در اختیار ندارد و طبق قرار داد امضا ء شده ، قصد تولید آن را هم ندارد و پایگاه های آن تحت مراقبت های ویژه ی بین المللی قرار دارند . این در حالی است که -در ۳ ماه مارس ۲۰۱۵ بر اساس نامه ی الکترونیکی وزیر امور خارجه ی سابق ایالات متحده -کالین پاوول ـ آمده است که : ٬٬ در تهران برای همه آشکار است که اسرائیل دارای ۲۰۰ سلاح اتمی است که همگی به سمت تهران هدف گرفته شده اند ، هم چنین ایالات متحده هزاران بمب اتمی دارد . ٬٬

JPEG - 27.7 kb

متحدان اروپایی ایالات متحده که به طور رسمی همچنان از قرار داد برجام حمایت می کنند ، به مانند همیشه در کنار اسرائیل قرار دارند . آلمان نیز ، چهار زیر دریایی دلفین به اسرائیل فرستاده که با اندکی تحول در سیستم آن ، قادر است موشک های دور برد را با کلاهک اتمی پرتاب نماید . آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، یونان و لهستان همراه ایالات متحده ، دست به بزرگ ترین رزمایش جنگی بین المللی در تاریخ اسرائیل با نام در سال ۲۰۱۷ زده اند [1]Blue Flag

ایتالیا ، به واسطه ی قرار داد همکاری نظامی ( قانون شماره ی ۹۴ سال ۲۰۰۵ ) به اسرائیل وابسته می باشد Tornado 6 Stormo de Ghedi (Brescia )همراه بمب افکن تا کنون توانسته بمب های اتمی ایالات متحده را با نام ب-۶۱ حمل نماید ( این بمب ها به زودی توسط بمب های پ ۶۱ -۱۲ جایگزین خواهند شد ) . ایالات متحده با - هواپیماهای اف -۱۶ 31st Fighter Wing d’Aviano (Frioul ) همین عملیات را انجام داده است .

نیروهای اتمی اسرائیل به سیستم الکترونیکی سازمان ناتو پیوسته شده . اسرائیل که عضو این سازمان نمی باشد ، اما دارای دفتر دائمی در مقر این سازمان در بروکسل می باشد .

Juniper Cobra 2018مطابق با طرح آزمایش شده توسط ایالات متحده و اسرائیل با نام نیروهای ایالات متحده و ناتو به اروپا خواهند آمد ( به خصوص در پایگاه های ایتالیا ) برای آنکه بتوانند از اسرائیل در برابر جنگ با ایران ، دفاع نمایند [2] . آغاز این حملات با بمباران پایگاه های اتمی ایران توسط اسرائیل می تواند آغاز شود ، مانند حملات پایگاه اوسیراک عراق در سال ۱۹۸۱ . در صورت عکس العمل دفاعی ایران ، اسرائیل می تواند از بمب های اتمی استفاده کند ، که تاثیرات زنجیره ای آن قابل پیش بینی نمی باشند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

منبع
ال مانیفستو (ایتالیا)

[1] « Italie-Israël : la « diplomatie des chasseurs » », par Manlio Dinucci, Traduction Marie-Ange Patrizio, Il Manifesto (Italie) , Réseau Voltaire, 14 décembre 2017.

[2] “به فرماندهی ایالات متحدۀ آمریکا و ناتو”, بوسيله ى مانیلو دینوچی, ترجمه حمید محوی, ال مانیفستو (ایتالیا) , شبکه ولتر, 22 مارس 2018, www.voltairenet.org/article2...

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.