Komentoval tak slova amerického ministra vnitra Ryana Zinkeho, který uvedl, že jeho země by v případě potřeby mohla uspořádat námořní blokádu Ruska, aby zabránila dodávkám energie na Blízký východ.

Jak expert poznamenal, nyní toho americké ozbrojené síly nejsou schopny. Ruská armáda se pevně usadila na Středním východě, letecké a námořní základny se nacházejí v Sýrii, středomořský prostor je neustále pokrytý účinnými systémy protivzdušné obrany a elektronického rušení a Černomořská flotila se kdykoliv může přemístit Středomoří.

Pro blokádu Ruska musí Spojené státy vytvořit operační skupiny s jádrem letadlových lodí a nosičů vrtulníků. Ale ruské vojenské prostředky jsou nasazeny tak, že USA nebudou moci využít letadlové lodě a letadla F-18, která mohou operovat pouze na 720 kilometrů od letadlové lodi. Americká armáda tak bude moci používat letadla pouze z Egejského moře a je nepravděpodobné, že ho letadlové lodě dosáhnou. Nové modely ruských zbraní je okamžitě potopí po průchodu Gibraltarským průlivem. Ale americká armáda nemá téměř žádné prostředky k jejich konfrontaci, zdůraznil Vasilescu.

Upozornil zejména na takové zbraně, jako jsou nejnovější ruské protiletadlové rakety X-47M2 „Kinžal“, které mají dosah dva tisíce kilometrů, rychlost deset Machů (12,25 tisíc kilometrů za hodinu) a maximální nadmořskou výškou 40-50 kilometrů. Americká raketa RIM-67 SM-2ER s maximální výškou až 33 km je s nimi schopna bojovat. Nicméně sestřelit „Kinžal" je neuvěřitelně obtížné, protože klesne pod tuto úroveň když má k cíli jen 50 kilometrů, a čas na vypuštění protiraketového systému je jen 60 sekund. Současně ruská raketa rozptýlí kolem sebe až 20 klamných cílů, proto nutné použít rovněž 20 protiraket. Ale americké lodě jsou schopny vypustit pouze 12 střel najednou.

Vasilescu předpokládá, že americký lodní systém Aegis s raketami SM-3 IIA a IB určený k sestřelní raket ve výšce 80 až 150 kilometrů by mohl pomoci v boji proti „Kinžalům“, ale ztrácí přesnost v nadmořské výšce nižší než 80 kilometrů.

Ale ruská armáda má další hypersonické rakety, zejména 3M22 Zirkon. Raketa je schopna letět až tisíc kilometrů a dosáhnout rychlosti osmi Machů (9,8 tisíc kilometrů za hodinu) v nadmořské výšce 40 tisíc metrů a také manévrovat při přiblížení se k cíli. Kinetická energie jeho dopadu je 50krát vyšší než u raket, které letí podzvukovými rychlostmi, dodává expert.

Současně má Rusko také raketový systém Avangard s mezikontinentálními balistickými raketami schopnými nést jaderné hlavice. Vstupují do atmosféry rychlostí až 20 Machů (24,5 tisíc kilometrů za hodinu), chovají se úplně jinak než ostatní balistické střely, protože mohou dramaticky změnit směr letu a dokonce i nabírat výšku. Pro jeho zničení bude nutné alespoň 50 střel.

Proto Spojené státy nejsou schopny uspořádat námořní blokádu Ruska a Pentagon, na rozdíl od ministra vnitra, chápe, že Rusko má moderní prostředky na ochranu svých vlastních zájmů, uzavřel suše Vasilescu.