Zwolennicy doktryny Rumsfelda / Cebrowskiego („niekończąca się wojna” – „The Endless War”) entuzjastycznie przyklaskują prezydentowi Bidenowi za obronę ich sprawy.

Joe Biden odrzucił tę formę wojny, gdy spotkał się z Włodzimierzem Putinem w Genewie (16.06.2021). Powrócił do niej jednak, popierając powrót talibów do władzy w Kabulu.

Profesor-Żyd Samuel Moyn [1], który wydał właśnie swoją książkę „Humanitarne. Jak Stany Zjednoczone porzuciły pokój i wznowiły wojnę w ciągu dwóch tygodni” (Wyd. Farrar, Straus i Giroux, Nowy Jork), opublikował artykuł na stronie „Washington Post”, zatytułowany „Biden wyprowadził wojska z Afganistanu, lecz nie położył kresu "wiecznej wojnie"” [2].

Po upadku Kabulu i przemówieniu prezydenta Bidena profesor Moyn z zadowoleniem przyjął fakt, że „wojna z terroryzmem” jest kontynuowana po zakończeniu polowania na bin Ladena. Z zadowoleniem przyjął też istnienie nowych metod wojskowych, nie wymagających już dużej ilości stałych wojsk lądowych, lecz wykorzystujących drony i możliwości sił specjalnych. Moyn twierdzi stanowczo, że wojska amerykańskie nie powinny być skoncentrowane w Afganistanie, lecz ich rozmieszczenie powinno być znacznie bardziej ambitne i odbywać się w skali globalnej – stąd też obecne ich przegrupowanie.

Samuel Moyn przypomniał, że jeszcze przed wyborem prezydenta Bidena, jego przyszły sekretarz stanu Antoni Blinken opowiadał się już za wycofaniem wojsk amerykańskich z Afganistanu i ich rozmieszczeniem w innych miejscach [3]. Jednakże, mówiąc w kwietniu 2021 r. o Afganistanie, prezydent Biden powiedział, że „nadszedł czas, aby zakończyć wieczną wojnę”. Przygotowywał się on wtedy do czerwcowego szczytu ze swoim rosyjskim partnerem Włodzimierzem Putinem. Po zakończeniu tych rozmów Biden powrócił do doktryny Rumsfelda / Cebrowskiego.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski ">Grzegorz Grabowski
Polski blog

[1Samuel Moyn is a Non-Resident Fellow at the Quincy Institute and Professor of Jurisprudence and Professor of History at Yale University.

[2«Biden pulled troops out of Afghanistan. He didn’t end the ‘forever war’», Samuel Moyn, Washington Post, August 17, 2021.

[3Intelligence Matters, CBS, January 9, 2019.