Ugrupowanie Islamski Emirat w Iraku i Lewancie (IEIL, po arabsku الدولة الاسلامية في والشام, wymowa skrótu «Daesh», ang. Islamic Emirate of Iraq and the Levant), odłam Al-Kaidy, rozpoczęło 6 czerwca 2014 roku masowy atak na Irak. Ugrupowanie najpierw zajęło miasto Al-Falludża, a następnie udało mu się wejść do powiatu Ninive (włącznie ze stolicą Mosul). Swoją ofensywę kontynuowało w prowincji Kirkuk i Salaheddin. Ponad 150.000 cywilów uciekło przed tą inwazją.

10 czerwca premier Nuri al-Maliki poprosił parlament o ogłoszenie stanu wyjątkowego.

Islamski Emirat w Iraku i Lewancie jest dowodzony przez Abu Bakr al-Baghdadi w imieniu księcia Abdula Rahmana al-Faisal (brat saudyjskiego ministra do spraw zagranicznych i saudyjskiego ambasadora w Waszyngtonie). Emirat jest współfinansowany i prowadzony przez amerykańskich, saudyjskich i francuskich oficerów. Od miesiąca dysponuje nową bronią z Ukrainy (gdzie Arabia Saudyjska kupiła firmę produkującą broń), przemyconą przez terytorium Turcji, która zainstalowała linię kolejową w pobliżu wojskowego lotniska, aby zaopatrzać IEIL.

Abu Bakr al-Baghdadi jest Irakijczykiem, który wstąpił do Al-Kaidy, aby walczyć przeciwko prezydentowi S. Husseinowi. Podczas inwazji amerykańskiej wyróżniał się przeprowadzając różne akcje wymierzone przeciwko szyitom i chrześcijanom (najsławniejsza jego akcja to przejęcie katedry w Bagdadzie) oraz poprzez zorganizowanie islamskiego terroru (pod jego przywództwem islamski sąd skazał wielu Irakijczyków na publiczną śmierć przez przecięcie gardła). Po odejściu Paula Bremera III został aresztowany i zamknięty w Bucca od 2005 do 2009 roku. W tym czasie Al-Kaida w Iraku została zlikwidowana, a jej wojownicy wcieleni do bandy ruchu oporu, czyli do Islamskiego Emiratu w Iraku (IEI).

16 maja 2010 roku Abu Bakr al-Baghdadi został powołany na Emira ugrupowania IEI, które było wtedy w kompletnej rozsypce. Po wycofaniu się amerykańskich wojsk z Iraku organizował operacje przeciwko rządowi al-Maliki, któremu zarzuca się pracowanie dla Iranu. W roku 2013, po złożeniu przysięgi wierności Al-Kaidzie, poszedł ze swoją grupą do Syrii, aby uprawiać tam dżihad. Wtedy zmienił nazwę grupy na Islamski Emirat w Iraku i Lewancie (IEIL) i naruszył w ten sposób prawo franszyzy, udzielonej przez Aymana el-Zawahiri w imieniu Al-Kaidy al-Nusra Front, która początkowo była tylko rozszerzeniem IEI.

Ugrupowanie IEIL znajduje się w Syrii, gdzie okupuje miasto Raqqa, czyli jedyne miasto, którego ludność nie mogła brać udziału w wyborach prezydenckich 3 czerwca (tak jak Syryjczycy ze stałym adresem zameldowania we Francji i w Niemczech).

Tłumaczenie
Mira