Voltaire Network

François Hollande, Izrael a atomová bomba

14. Července francouzský president François Hollande v rozhovoru pro TF1 a France2 odmítl, že by Izrael disponoval atomovou bombou. Izrael však má 80 až 400 jaderných hlavic a použil již neutronové bomby proti civilistům. Je pan Hollande ignorant do té míry, že by měl být považován za nevhodného pro přebírání odpovědnosti šéfa ozbrojených a úderných sil, nebo je to jen slepá víra a pohrdáním vlastními spoluobčany?

| Damašek (Sýrie)
+

Izrael, účastník Common Arab Force, shodil 20. května 2015 neutronovou bombu na Jemen. Tento typ taktické jaderné zbraně zabije živé bytosti, bez poškození infrastruktury.

Tradiční rozhovor s francouzským presidentem 14. července, dne národních oslav, byl letos pro Hollanda příležitostí vyjádřit všechny své nemístné a absurdní názory.

Pojďme se podívat na následující část odpovědi na otázku od Claire Chazal ohledně dohod „5 + 1″ s Íránem:

„Francie byla v těchto jednáních velmi pevná a Laurent Fabius tomu předsedal s velkou přísností a pevností. Co byla má starost? Aby nedošlo k šíření jaderných zbraní. Jakému šíření? V tom smyslu, že by Írán mohl vyrobit atomovou bombu. Pokud by ji měl vyrobit Írán, Saudská Arábie, Izrael a další země by ji chtěly vyrobit také. Bylo by to riziko pro celou planetu. Museli jsme to tedy Íránu rozmluvit [1]".

Čili President Hollande jako šéf ozbrojených sil, tedy i kontrolor francouzské jaderné způsobilosti, tvrdí, že Izrael nemá žádné jaderné zbraně.

Každý však ví, že Izrael je jedena ze čtyř jaderných mocností, které nepodepsaly dohodu o nešíření jaderných zbraní (společně s Indií, Pákistánem a Korejskou lidově demokratickou republikou).

V roce 1956 předseda Francouzské rady Guy Mollet (předchůdce F. Hollanda v čele Socialistické strany), organizoval transport jaderné techniky z Francie do Izraele. Za tímto účelem zařídil kancelář v hotelu Matignon pro Shimona Perese (budoucího presidenta Izraele), ze které Peres na projekt dohlížel. Francie vybudovala jadernou elektrárnu ve městě Dimona v izraelské poušti Negev a Shimon Peres se stal jejím ředitelem. Izrael se také účastnil jaderných pokusů v Alžírské poušti. Jako stoupenec kolonizace se Guy Moller spoléhal na Izrael v jejich boji proti alžírské Národní osvobozenecké frontě a ve válce proti Egyptu (Suezské krizi).

Spolupráce zanikla s příchodem Cherlese De Gaullea a skončila dekolonizací Alžírska. Když Izrael napadl své arabské sousedy Egypt, Jordánsko a Sýrii v roce 1967 (teorie „preventivní války“), De Gaulle přerušil s Izraelem vztahy. Několik dní na to USA podepsaly s Izraelem tajnou dohodu, ve které umožnily Izraeli ponechat si atomovou bombu, s tím, že to nebudou publikovat a závazně se zřeknou jakýchkoli nových experimentů.

Izrael pokračoval ve svých výzkumech, nejprve ve spolupráci s Británií, která je výrazně zásobovala hořlavinami hotovými k použití, a pak od roku 1975 ve spolupráci s Jihoafrickou republikou. Těžil z jihoafrických jaderných explozí, zvláště v roce 1979 v Indickém oceáně, aniž by to bylo považováno za porušení dohody s Washingtonem.

Izrael má v současnosti asi 80 až 400 nukleárních hlavic a velký počet neutronových bomb. Z důvodu polohy skutečně nelze použít strategické zbraně v prostředí poblíž Izraele. Takže Izrael se zaměřil na neutronové bomby, jejichž dosah působení je menší.

Celý program odhalil izraelský vědec Mordechaï Vanunu, odpůrce apartheidu, v roce 1986 v Sunday Times [2]. Byl pak v Římě unesen Mossadem, repatriován do Izraele a v tajném vězení držen 18 let. Propuštěn v roce 2004, ale držen v domácím vězení, poskytl rozhovor švýcarské novinářce Silvii Cattori a byl za to hned znovu uvězněn [3].

V roce 2002 izraelský stratég Martin Van Creveld učinil veřejné prohlášení o důležitosti jaderného arsenálu a pohrozil Evropanům odvetou na jejich území, pokud budou déle podporovat Palestince [4]. Mluvilo se tehdy o „komplexu Samson“, jinými slovy o izraelské destruktivní sebevraždě radši než porážce.

6. prosince 2006 americký ministr obrany Robert Gates při slyšení v senátu přiznal, že Izrael vlastní atomovou bombu. Po pár dnech izraelský premiér Ehud Olmert toto přiznal v mimochodem pronesené větě v rozhovoru pro německý kanál N24.

V roce 2010 osmnáct arabských států obhájilo zahrnutí otázky této „izraelské jaderné způsobilosti“ v agendě AIEA (International Agency for Atomic Energy). OSN pak zorganizovalo konferenci o Non-Proliferation Treaty, „Smlouvě o nešíření“, během které Íránská islámská republika navrhla vytvoření „bezjaderné zóny Středního východu“ na základě modelu dohod sjednaných v Latinské Americe a Střední Ásii [5]. Avšak projekt selhal kvůli nesouhlasu Izraele a USA. Spojené státy ilegálně skladovaly jaderné zbraně v Turecku.

Izrael použil neutronové bomby v roce 2006 během války proti Libanonu a znovu pak v Jemenu 20. května 2015. V obou případech byla naměřena radioaktivita.

Proč by Hollande zapíral tak srozumitelná fakta? Je to ignorance, nebo se pokouší obhájit francouzskou pozici při jednáních s Íránem do bodu, než se zamotá do vlastní propagandy? 17. listopadu 2013, na letišti Ben-Gourion v Tel-Avivu Francois Hollande prohlásil v hebrejštině: „Tamid écha-èr ravèr chèl Israël“ – „jsem přítel Izraele a vždy jím budu.“ [6].

Překlad
Almanach.cz

[1] « Entretien de François Hollande pour la fête nationale », par François Hollande, Réseau Voltaire, 14 juillet 2015.

[2] “Revealed : the secrets of Israel’s nuclear arsenal”, The Sunday Times, October 5, 1986.

[3] “Mordechai Vanunu: "Iran poses no threat"”, by Silvia Cattori, Voltaire Network, 10 November 2011.

[4] “The War Game, a controversial view of the current crisis in the Middle East”, Elsevier, 2002, no. 17, p. 52-53, 27 avril 2002.

[5] “Establishment of a nuclear-weapon-free zone in the Middle East”, Voltaire Network, 4 May 2010.

[6] « Déclaration de François Hollande à son arrivée à l’aéroport de Tel-Aviv », par François Hollande, Réseau Voltaire, 17 novembre 2013.

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.