Sieć Voltaire

OUBZ gotowa do walki z Państwem Islamskim pod auspicjami ONZ

Podczas spotkania w Duszanbe (Tadżykistan) 15. września 2015r., szefowie państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) potępili terroryzm w Iraku i Syrii, a w szczególności ten w wydaniu tzw. Państwa Islamskiego („Daeszu”).

Szefowie państw OUBZ przypomnieli, że ich organizacji ma prawo do interwencji pod auspicjami ONZ takie samo, jak NATO. Zgodzili się też co do konieczności koordynacji działań ze Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych pod koniec września, w perspektywie utworzenia Globalnej Koalicji Przeciwko Terroryzmowi.

W skład OUBZ wchodzi Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan, oraz Tadżykistan. W miesiącu wrześniu 2015r. Rosja przewodniczy także Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W czerwcu 2012r., podczas Konferencji genewskiej prezydent Putin rozważał rozmieszczenie sił OUBZ w Syrii, ale Francja doprowadziła do wznowienia działań wojennych, zanim Organizacja zdążyła się przygotować.

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.