Sieć Voltaire

Erdoğan wygraża Unii Europejskiej

+
JPEG - 41.2 kb

Poniżej odtwarzamy fragment orędzia telewizyjnego, wygłoszonego przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana z okazji obchodów 101. rocznicy bitwy o Çanakkale (znanej jako bitwa o Gallipoli) oraz uroczystości upamiętniających ofiary zamachu, który miał miejsce w Ankarze kilka dni wcześniej.

* * *

[…] Zwracam Państwa uwagę na fakt, że wszystkie organizacje terrorystyczne, działające w naszym regionie i kraju, sprzymierzyły się przeciwko Turcji. Jednak wiele Państw, w tym zwłaszcza kraje zachodnie, nadal nie potrafi zająć pryncypialnego stanowiska wobec tych organizacji.

Dzisiaj ma miejsce spotkanie w Brukseli w Belgii. Belgia – państwo członkowskie Unii Europejskiej, która uznała PKK za organizację terrorystyczną – pozwala im na postawienie namiotu i machanie szmatami na tyłach budynku, w którym odbywa się to spotkanie. Nie jest uczciwa, nie jest szczera, jej działania są niejednoznaczne. Dzisiaj zdjęto flagę i transparenty.

Kogo wy usiłujecie oszukać? Bądźcie uczciwi, uczciwi i szczerzy! Wiedzcie, że Turcja, w obliczu której stajecie, nie jest naiwna.

To nazywa się poddaniem terroryzmowi – oni poddali się terroryzmowi. A proszę – nie ma żadnego powodu, żeby bomba, która wybuchła w Ankarze, nie wybuchła w Brukseli, albo innym mieście europejskim, w centrum miasta, gdzie pozwala się zwolennikom organizacji terrorystycznej na robienie swojego show. To, że Państwa europejskie nadal pozwalają sobie na taką niedbałość – mimo ewidentnej rzeczywistości – przypomina taniec na polu minowym. Nigdy nie wiesz, kiedy nadepniesz na minę, ale wiadomo, że taki jest nieuchronny koniec.

Wzywam więc te Państwa, które otwierają im ramiona, które bezpośrednio lub pośrednio wspierają organizacje terrorystyczne: hodujecie węża na waszym łonie! I ten wąż, którego żywicie, może was w każdej chwili ukąsić! Być może oglądanie bomb, wybuchających w Turcji nic dla was nie znaczy, ale kiedy bomby zaczną wybuchać w waszych miastach, zrozumiecie na pewno, co my odczuwamy. Ale wtedy będzie już za późno. Przestańcie wspierać działalność, której nigdy nie tolerowalibyście we własnym kraju, ponieważ jest ona skierowana tylko przeciwko Turcji.

Kiedy u was dojdzie do zamachu bombowego, a jeden z waszych deputowanych złoży wizytę rodzinie zamachowca-samobójcy z kondolencjami, bardzo dobrze wiem, co byście z nim zrobili. Tak samo – jeśli wasi wykładowcy akademiccy, dziennikarze i pracownicy cywilni wspieraliby organizację terrorystyczną, działającą przeciwko jedności i integralności terytorialnej waszego kraju – tu także możemy przewidzieć waszą reakcję. Bądźcie pewni – Turcja walczy przeciwko terroryzmowi zgodnie z zasadami państwa prawa i jest o wiele bardziej demokratyczna, o wiele bardziej tolerancyjna, niż kraje zachodnie, które już dziś, lub w przyszłości będą wystawione na podobne zagrożenie. Będziemy więc podążać własną drogą, w podobnym stylu. […]

Tłumaczenie z francuskiego: Euzebiusz Budka

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan Burmistrz Stambułu (1994-98). Premier (2003-14). Prezydent Turcji (od 2014).

 

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.