Voltaire Network
Bulharská stopa. Ta bez uvozovek

„Demokracie na export“ a balkánské mafie

| Damašek (Sýrie)
+
JPEG - 35.1 kb
Bojko Borisov

Ústřední postavou pitavalu je Bojko Borisov. Bulharský premiér už v letech 2009 až 2013, kdy musel pod tlakem masových protestů abdikovat. A znovu od podzimu 2014. Také však držitel černého danu v karate. Do roku 1989 pracoval ve strukturách Ministerstva vnitra. Doktorát z jeho akademie obhájil na téma „Psychologický a fyzický výcvik operativců“. Po převratu vstoupil do služeb Simeona Saxo-Koburského, „postkomunistického“ premiéra z rodokmenu někdejší bulharské dynastie. Borisov napřed šéfoval jeho ochrance. Pak ho ta konexe vynesla až za primátora Sofie.

Do světa velkých peněz (a později i moci) - píše francouzský investigativec - však startoval ještě jinak. A sice „Fenetylinem“, „dopingovou drogou, užívanou po tři dekády minimálně polovinou západoněmeckých atletů“. Svědkem této bulharské stopy je i trenér Peter Neururer: „Po zániku Sovětského svazu a do vstupu Bulharska do Evropské unie se začala vyrábět a ilegálně dovážet do Německa pod názvem Captagon“ [1]. Už tady se dostaly do křížku „dvě mafiánské skupiny - Vasil Iliev Security (VIS) a Security Insurance Company (SIC), angažující karatistu Bojko Borisova“.

WikiLeaks se zase propracovaly k důvěrné depeši amerického velvyslance v Sofii z roku 2006. Varuje před Borisovovým napojením na „dva hlavní mafiánské bosse, Mladena Michajlova (´alias Macho´) a Rumena Nikolova (´alias Paša´), zakladatele SIC“ [2] .

A dokonce i v U. S. Congressional Quarterly, s odvoláním na jednu z velkých švýcarských korporací, roku 2007 stálo, že Borisov zfixloval spoustu zakázek Ministerstva vnitra a má prsty v 28 mafiánských vraždách [3].

„Podle všeho se stal partnerem náměstka ředitele CIA Johna F. McLaughlina. Traduje se, že této agentuře v Bulharsku zařídil tajnou věznici a pomohl zajistit i vojenskou základnu pro agresívní projekt vůči Íránu, uvádí dále Quarterly.“

„Roku 2008 označil německý specialista na organizovaný zločin Jürgen Roth Bojko Borisova za ´bulharského Al Caponea´.“ [4]

„Už coby premiér a poté, co se jeho země stala členem NATO a EU, si ho CIA vybrala na pomoc v tajné válce proti Muammaru Kaddáfímu. Bojko Borisov zásoboval ´Captagonem´, vyráběným SIC, džihádisty al-Kájdy v Libyi. CIA dospěla k závěru, že tato syntetická droga je účinnější, smíchá-li se s přírodním narkotikem, hašišem, a zefektivní manipulaci s militanty tak, aby z nich šla ještě větší hrůza. Borisov díky tomu expandoval i na syrský trh.“

„CIA však v zemi, jež byla členem Varšavské smlouvy a nedávno vstoupila do NATO, hlavně za 500 miliónů dolarů nakoupila zbraně sovětské provenience a dopravila je do Sýrie – především 18.000 přenosných granátometů a 700 raketových protitankových systémů Konkurs.“

Když do Bulharska vyslal Hizballáh tým, mající informaci o daném kšeftu verifikovat, došlo v Burgasu k pumovému atentátu na autobus s izraelskými turisty. 32 z nich utrpělo zranění. Benjamin Netanyahu a Bojko Borisov vyrukovali neprodleně s verzí, obviňující z útoku Hizballáh. Další šetření nic podobného neprokázala. Mezi podezřelými, zmiňovanými Sofia News Agency, však figurovaly i postavy s americkým pasem (například pod pseudonymem David Jefferson).

CIA přestala sovětský arzenál, zbylý v bulharských skladech, odebírat až koncem 2014. „Tyto zakázky nahradila Saúdská Arábie, připravená nakupovat moderní výzbroj NATO typu dálkově naváděných protitankových raket BGM-71 TOW. Rijád brzy nato podpořily i Spojené arabské emiráty. Oba státy Zálivu začaly dodávky al-Kájdě a DAEŠ realizovat ve vlastní režii buď přes Saudi Arabian Cargo a Etihad Cargo, či Tabuk na saúdsko-jordánské hranici, anebo základnu SAE, Francie a Spojených států v Dhafře.“ [5]

V červnu 2014 se nátlak CIA zaměřil jiným směrem. „Bulharsko dostalo zákaz podílet se na ruském plynovodu South Stream, majícím zásobovat západní Evropu. Verdikt, který Bulharsko připravil o značné tržby, přispěl nejen ke zpomalení růstu Evropské unie podle Wolfowitzova plánu, ale i k uvalení evropských sankcí proti Rusku pod záminkou ukrajinské krize.“ [6] Intrika měla vytvořit i vstřícnější klima pro těžbu zemního plynu z břidlic ve východní Evropě. Hlavně však „uchovat zájem na svržení Syrské arabské republiky coby potenciálního exportéra zemního plynu“.

„Poslední zpráva v pořadí zní, že Bulharsko – členský stát NATO a Evropské unie – pokračuje v ilegálních dodávkách drog i zbraní al-Kájdě a DAEŠ i nadále.“ „Navzdory Rezoluci 2253, jednomyslně přijaté Radou bezpečnosti OSN.“

Zdroj
Stripkyzesveta (Česko)
Stripkyzesveta

[1] „Doping war im Fußball gang und gäbe“, Frankfürter Allgemeine Zeitung, Juni 2007.

[2] “Bulgaria’s most popular politician: great hopes, murky ties”, John Beyrle, May 9, 2006.

[3] “Bush’s Bulgarian Partner in the Terror War Has Mob History, Investigators Say”, Jeff Stein, U.S. Congressional Quarterly, May 2007.

[4] “Bush’s Bulgarian Partner in the Terror War Has Mob History, Investigators Say”, Jeff Stein, U.S. Congressional Quarterly, May 2007.

[5] « Mise à jour d’une nouvelle filière de trafic d’armes pour les jihadistes », par Valentin Vasilescu, Traduction Avic, Réseau Voltaire, 24 décembre 2015.

[6] « US Strategy Plan Calls For Insuring No Rivals Develop » and « Excerpts from Pentagon’s Plan : "Prevent the Re-Emergence of a New Rival » », Patrick E. Tyler, New York Times, March 8, 1992. « Keeping the US First, Pentagon Would preclude a Rival Superpower », Barton Gellman, The Washington Post, March 11, 1992.

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.