رئیس یکی از دو کارتل مافیائی بلغارستان، بویکو بوریسوف Boïko Borissov به مقام نخست وزیری دست یافت. در حالی که بلغارستان عضو ناتو و اتحادیۀ اروپا می باشد به القاعده و داعش در لیبی و سوریه مواد مخدر و اسلحه تحویل می داده است.

بنظر می رسد که همه چیز به شکل اتفاقی شروع شد. از سی سال پیش فنیتیلین fénétylline به عنوان محرک و روان گردان در محافل ورزشی آلمان غربی استفاده می شد. به گفتۀ پیتر نورورر Peter Neururer مربی ورزشی، بیش از نیمی از بازیگران به شکل دائمی از این ماده مصرف می کردند [1]

. قاچاقچیان بلغار در این کالا فرصت تازه و مناسبی دیدند، و از فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی تا ورود به اتحادیۀ اروپا، این دارو را تولید کردند و به شکل غیر قانونی به نام کپتاگون Captagon به آلمان صادر کردند.

دو گروه مافیائی واسیل ایلیف امنیتی Vasil Iliev Security (VIS) و شرکت بیمۀ امنیتی Security Insurance Company (SIC) که کاراته کا بویکو بوریسوف به آن وابسته است، رقابت تنگاتنگی را علیه یکدیگر آغاز کردند. بویکو بوریسوف ورزشکار رده بالا، استاد آکادمی پلیس، شرکت حفاظتی برای شخصیت های عالی رتبه را ایجاد کرد و به مقام نخستین محافظ نزدیک برای رئیس جمهور طرفدار شوروی تودور جیفکوف Todor Jivkov و به همین گونه برای سیمئون زاکس کبورگ و گوتا Siméon II de Saxe-Cobourg-Gotha طرفدار ایالات متحده دست یافت. وقتی سیمئون دوم به مقام نخست وزیری رسید، بوریسوف نیز به مقام رئیس مرکز وزارت کشور و سپس به عنوان شهردار سوفیا برگزیده شد.

در سال 2006، سفیر ایالات متحده در بلغارستان ( و سفیر آینده در روسیه) جان بیرلی John Beyrle به شکل محرمانه در یک پیغام الکترونیک چهرۀ او را ترسیم می کند که بعداً توسط ویکیلیکس افشا شد. جان بیرلی او را رابطی بین دو رئیس مافیائی ملادین میهالف Mladen Mihalev ( مشهور به «مادزهو Madzho) و رومن نیکولوف Roumen Nikolov (مشهور به پاشا Pacha) [2] بنیانگذاران SIC (شرکت بیمۀ امنیتی).

در سال 2007، بر اساس گزارشی که یک شرکت بزرگ سوئیسی تهیه کرده است، ایالات متحده در فصلنامۀ کنگره اطمینان داده است که او چندین پرونده را در وزارت کشور مسکوت گذاشته و خود او نیز در 28 فقره قتل مافیائی دخالت داشته است، سپس به همکار جان مک لوگلین John E. McLaughlin معاون رئیس سازمان سیا تبدیل شد. او در عین حال زندان سرّی برای سیا در بلغارستان را تدارک دید و در چهارچوب طرح حمله به ایران برای تهیۀ پایگاه نظامی یاری رسانده است [3].

در سال 2008، یورگن روت Jürgen Roth کارشناس آلمانی در امور تبهکاری سازماندهی شده، بویکو بوریسف را به عنوان « آلکاپون بلغاری » تعریف کرده است [4].

وقتی به مقام نخست وزیری دست یافت و در حالی که کشورش عضو ناتو و اتحادیۀ اروپا بود از سوی آژانس آمریکائی برای کمک به جنگ علیه معمر قذافی فراخوانده شد. بویکو بوریسف کپتاگون ساخته شده توسط شرکت بیمۀ امنیتی SIC را برای جهاد طلبان القاعده به لیبی فرستاد. سازمان سیا این داروی سنتتیک را برای جذبه و تأثیر بیشتر با مواد مخدر طبیعی یعنی با حشیش مخلوط کرد، راهکاری را که مصرف آن را با سهولت بیشتری بین مبارزان تشویق می کرد و در عین حال آنها را در راستای اهداف برنارد لوی برای انجام اعمال خشونت بار آماده تر می ساخت [5]. پس از لیبی، بوریسف بازارش را به سوریه گسترش داد.

ولی مهمترین رویداد وقتی صورت گرفت که سیا با استفاده از قابلیت های دولتی که پیش از این به جبهۀ ورشو تعلق داشته و اکنون به ناتو پیوسته است، معادل 500 میلیون دلار اسلحۀ ساخت شوروی خریداری کرد و به سوریه فرستاد. بطور مشخص 18800 نارنجک انداز ضد تانک دوش برد و 700 سامانۀ موشک ضد تانک کنکورس Konkurs.

وقتی حزب الله هیئتی را برای کسب اطلاع از این قاچاق به بلغارستان فرستاد، یک اتوبوس حامل سیاحت گران اسرائیلی هدف حملۀ تروریستی قرار گرفت و 32 نفر زخمی شدند. بنیامین نتانیاهو و بویکو بوریسف مقاومت لبنان را متهم دانستند و چندین روزنامۀ محلی گزاراشاتی دربارۀ کامیکاز حزب الله منتشر کردند. سرانجام پزشک قانونی، دکتر گالینا میلوا Galina Mileva مشاهده کرد که نتایج آزمایش ها با شاهدان عینی مطرح کرده اند تطبیق نمی کند، یکی از مسئولان ضد جاسوسیف سرهنگ لوبومیر دیمیتروف Lubomir Dimitrov که حملۀ تروریستی توسط کامیکاز صورت نگرفته بلکه یک حامل ساده بوده و بمب بدون اطلاع حامل از فاصله منفجر شده است. در حالی که روزنامه دو عرب با ملیت کانادائی و استرالیائی را به عنوان متهم معرفی کرده بودند، آژانس سوفیا نیوز از یک همدست آمریکائی با نام جعلی دیوید جفرسون David Jefferson یاد کرده بود. به شکلی که وقتی اتحادیۀ اروپا با بررسی این رویداد می خواست حزب الله را در فهرست سازمان های تروریستی به ثبت رساند، وزیر امور خارجه یا بوریسف از قدرت اجرائی معزول شدند، کریستیان ویژنین Kristian Vigenine، تأکید کرد که در واقع، هیچ موردی که دال بر رابطۀ این حملۀ تروریستی با مقاومت لبنان باشد وجود ندار [6].

از پایان سال 2014 سفارشاتش را متوقف کرد و عربستان جایگزین شد و از این پس بجای سلاح های شوروی سابق تجهیزات ناتو مثل موشک ضد تانک BGM-71 TOW خریداری شد. کمی بعد، راض از پشتیبانی امارات اتحادیۀ عرب برخوردار شد [7].

دو دولت خلیج (فارس) تحویل اسلحه به القاعده و داعش را به عهده گرفتند. محموله ها به وسیلۀ شرکت حمل و نقل هوائی عربستان سعودی Saudi Arabian Cargo و حمل و نقل هوائی اتحاد Etihad Cargo از طریق تبوک در مرز عربستان سعودی و اردن، یا از طریق پایگاه الظفره، یعنی پایگاه امارات و فرانسه و ایالات متحده فرستاده می شد.

در ژوئن 2014، سازمان سیا سفارش تازه ای برای بلغارستان داشت. این بار بلغارستان می بایستی عبور لوله های انتقال گاز سات استریم South Stream از خاک کشورش را ممنوع کند، یعنی جریان گازی که می توانست اروپای غربی را تأمین کند [8]. این تصمیم که بلغارستان را از درآمد خیلی مهمی محروم می کرد، از یک سو موجب کند کردن روند رشد اتحادیه اروپا بر اساس طرح ولفویچ Wolfowitz [9] می شد، و از سوی دیگر به بهانۀ بحران اوکراین مجازات روسیه توسط اتحادیۀ اروپا را عملی می ساخت. سپس موجب گسترش گاز شیست در اروپای غربی می شد [10]. سرانجام سیاست سرنگونی جمهوری عرب سوریه را نیز حفظ کرد که می تواند به صادر کنندۀ بزرگ گاز تبدیل شود [11].

آخرین گزارشات در مورد بلغارستان، دولت عضو ناتو و اتحادیۀ اروپا، نشان می دهد که با وجود قطعنامۀ 2253 که به تصویب شورای امنیت در سازمان ممل متحد رسیده است، در ارسال غیر قانونی اسلحه و مواد مخدر برای القاعده و داعش پافشاری می کند.

ترجمه توسط
حمید محوی

[1Doping war im Fußball gang und gäbe“, Frankfürter Allgemeine Zeitung, 13 juin 2007.

[3“Bush’s Bulgarian Partner in the Terror War Has Mob History, Investigators Say”, Jeff Stein, U.S. Congressional Quarterly, May 2007.

[4Die neuen Dämonen, Jürgen Roth, 2008.

[5The Assassins: A Radical Sect in Islam, Bernard Lewis, Weidenfeld & Nicolson, 1967.

[7« Mise à jour d’une nouvelle filière de trafic d’armes pour les jihadistes », par Valentin Vasilescu, Traduction Avic, Réseau Voltaire, 24 décembre 2015.

[8« Le sabotage du gazoduc South Stream », par Manlio Dinucci, Tommaso di Francesco, Traduction Marie-Ange Patrizio, Il Manifesto (Italie), Réseau Voltaire, 10 juin 2014.

[9« US Strategy Plan Calls For Insuring No Rivals Develop » and « Excerpts from Pentagon’s Plan : "Prevent the Re-Emergence of a New Rival » », Patrick E. Tyler, New York Times, March 8, 1992. « Keeping the US First, Pentagon Would preclude a Rival Superpower », Barton Gellman, The Washington Post, March 11, 1992.

[10« South Stream bloqué, la "claque" des États-Unis à l’Union européenne », par Manlio Dinucci, Traduction Marie-Ange Patrizio, Il Manifesto (Italie), Réseau Voltaire, 5 décembre 2014.

[11« La Syrie, centre de la guerre du gaz au Proche-Orient », par Imad Fawzi Shueibi, Réseau Voltaire, 8 mai 2012.