Mumbai (Bombay)’daki bombalı saldırıların sorumlularının yargılandığı Hint mahkemesinde, ABD’de hapis yatan David C.Headley video konferans yöntemiyle dinlendi.

Bu sorgulama, saldırılardaki olası rolüne ilişkin şüpheleri ortadan kaldırmak üzere Washington tarafından özellikle düzenlendi.

ABD resmi söylemine göre, David C.Headley 2001 yılında ABD’de uyuşturucu ticaretinden yakalanmıştı. DEA’nın (ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi) muhbiri olmayı kabul etmesi karşılığında ceza almaktan kurtuldu. Babasının anavatanı olan Pakistan’a sızdırıldı. 2002 yılında, DEA’nın itirazı olmaksızın Leşker-i Tayyibe terörist grubuna katıldı. 2008 yılında düzenlenen saldırıların başlıca örgütleyicilerinden biri oldu ve bir Danimarka gazetesine karşı saldırı hazırlığına ilişkin planlar taşırken Amerika Birleşik Devletleri’nde yakalandı. Önce ömür boyu hapse mahkum oldu, ancak üyesi bulunduğu terörist gruba ilişkin verdiği bilgiler sayesinde cezası 35 yıl hapis cezasına çevrildi. Halen bilinmeyen bir yerde hapiste olduğu söyleniyor.

Sanık, 8 Şubat’taki sorgusu sırasında, bombalı saldırıları Inter-Services Intelligence’nın talebiyle (ISI- Pakistan gizli servisi) örgütlediğini ve Leşker-i Tayyibe örgütünün ISI’nin denetimi altında faaliyet yürüttüğünü ifade etti. Ayrıca daha önce iki girişimde bulunulduğunu ama başarısız olduklarını da belirtti.

12 Şubat’taki ifadesinde ise, 2004 yılında, genç İşrat Cihan’in yönetimindeki bir eylem hücresinin, o dönem Gujarat Eyaleti Bakanlar Kurulu Başkanı olan, bugünün Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yi öldürmeye çalıştığını ama başarısız olduğunu anlattı.

Birçok yorumcu Mumbai saldırılarının, Hindistan ve Pakistan’ın arasını bozmak üzere bir sömürgeci gücün siparişiyle gerçekleştirilmiş olması olasılığından bahsettiler. David C.Headley’in bir ABD istihbarat ajanı olarak görev yapmış olması ve ABD tarafından Hindistan’a iade edilmemesi şüpheleri arttırdı. ABD taraftarı Başbakanı Pakistanlıların hedefi olarak gösteren yakıştırmalar henüz sonlanmadı.

Çeviri
Osman Soysal