11 Ocak 2016 tarihinde Ürdün Kralı Abdullah, Washington’da üç ayrı senato komisyonu (İstihbarat, Dışişleri ve Silahlı Kuvvetler) üyeleriyle düzenlenen bir toplantıya katıldı. Görüşme tutanaklarına ulaşma imkanı bulan David Hearst’e (önce Scotman, ardından The Guardian’da eski gazeteci, halen Middle East Eye’in yazı işleri müdürü) göre Kral, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Avrupa’ya göçmen akınını örgütlemekle ve bunların arasına kasten cihatçıları yerleştirmekle suçladı.

Kralın, Suriye ile ilgili olarak Türkiye’nin Ürdün’ün çabalarının tersine, mezhebe dayalı bir çözüm için uğraşıyor dediği belirtiliyor.

Kralın, Türkiye’nin IŞİD tarafından çalınan petrolün piyasaya sürülmesindeki sorumluluğunu da teyit ettiği belirtiliyor. Türk Ordusunun Somali Ordusunu eğittiğini gözlemleyen Kralın, Türkiye’yi sadece Suriye ve Irak’ta değil ama Libya ve Somali’de de cihatçı grupları kontrol etmekle suçladığı söyleniyor.

Son olarak Kralın, Avrupa’nın sığınmacılarıyla baş edebilmesi için Türkiye’ye 3 milyar Euro verme sözünü (artık 17 ve 18 Mart tarihli zirvede anlaşmaya dönüşen) de sorguladığı belirtiliyor. Avrupalıların dolaylı olarak Türklerin ihtiraslarını finanse ettiğini ima eden Kral, bu yardımın orantısız olduğunu belirtmiş.

Jordan’s king accuses Turkey of sending terrorists to Europe”, David Hearst, Middle East Eye, 25 Mart 2016.

Çeviri
Osman Soysal