IŞİD üyesi olduğunu söyleyerek Orlando’da elliye yakın eşcinseli öldüren Ömer Metin’in babası Sıddık Mir Metin, Komünist hükümete ve Sovyet müttefikine karşı yürütülen savaş sırasında (1979-1989), Afganistan’da ABD istihbarat servisleri adına görev yaptı. Ardından ABD’ye göç etti ve burada Ömer dünyaya geldi.

Diaspora’daki Afganlara yönelik medya programlarında görev almaktadır. Halen, Payam-e-Afgan adlı uydu televizyon kanalında (San Francisco merkezli) Durand Jirga Show [1] programını sunuyor. Peştun Kabilesi kökenli Metin, Talibanlara (CIA’nin Suudi milyarder Usame bin Ladin ile birlikte Sovyetlere karşı örgütlediği Özgürlüğün Mücahitlerinin devamı olan) destek verdi. Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin Eylül 2014’te görevden ayrılmasından beri, Eşref Gani ve Abdullah Abdullah arasındaki uzlaşmayı reddediyor ve kendini Afganistan’ın sürgündeki devlet başkanı olarak ilan ediyor [2].

Oğlu, Ömer Metin, çokuluslu güvenlik şirketi G4S’te çalıştı. Ne siyasal, ne de dini açıdan aşırılık yanlısı olarak dikkat çekmedi. Evli olmasına rağmen, sık sık katliamı gerçekleştirdiği gece kulübüne gidiyordu ve gece kulübünün diğer müşterileriyle cinsel ilişkiye giriyordu.

15 Nisan 2013 tarihinde Boston Maratonu saldırılarını gerçekleştiren Cahar ve Tamerlan Çarnayev kardeşler, CIA’nin özellikle Afganistan operasyonlarını yöneten eski üst düzey yetkilisi Graham E.Fuller’in eşinin yeğenleriydi.

İki teröristin babası Ansor Çarnayev, ABD’ye göç etmeden önce Sovyetler Birliğinde CIA adına görev yapan bir Çeçendi. Teröristlerden biri olan Tamerlan, 2012 yılında Gürcistan’daki Kafkas Fonu (Кавказский фонд) [3] adlı kuruluş tarafından düzenlenen bir seminere katılmıştı. Bizzat CIA tarafından kurulan Jamestown Vakfı tarafından oluşturulan bu sivil toplum kuruluşu, « Rusya’yı istikrarsızlaştırmak amacıyla » gençleri eğitmekteydi.

Çarnayev Kardeşler de, ne siyasal ne de dini açıdan aşırılık yanlısı olarak dikkat çekmediler.

Analist Webster Tarpley’e göre « Ortaya çıkan bağlantı şemasına yabancı değiliz: çatışma bölgelerinde CIA ya da Dışişleri Bakanlığı adına çalışan yabancı eski savaşçılar, “Amerikan düşünü” yerinde yaşamak için Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ediyorlar. Burada ABD istihbarat topluluğuyla sıkı ilişkilerini sürdürüyorlar. Çoğu ABD’de dünyaya gelen çocukları, Avrupa’daki soyluların geleneğinde ortanca oğulun askeri kariyere yönlendirilmesi gibi, kendilerini terörist operasyonlara adıyor. »

Çeviri
Osman Soysal

[1« Durand Hattı » İngilizler tarafından Afganistan ile Pakistan’ı birbirinden ayırmak için çizildi. Bu şekilde Peştun halkını ikiye bölmektedir. Sıddık Mir Metin’in programı halkının birliğini sağlamak için mücadele verdiği iddiasındadır.

[2Shooter Omar Mateen’s father says he’s saddened by massacre, calls gunman ‘a good son’”, Tim Craig, Max Bearak & Lee Powell, Washington Post, 13 Haziran 2016.