Avrupa Parlamentosunun 12 Temmuz 2016 tarihinde « Avrupa Birliğinin stratejik iletişimleriyle » ilgili bir karar alması bekleniyor.

NATO, Zbigniew Brzezinski ve Washington’da Center for European Policy Analysis (CEPA) içerisinde Rusya’ya karşı daha önce bir « bilgi savaşı girişimi » girişimi başlatan Polonyalı şahsiyetlerin girişimiyle, Letonya’da bir Stratejik İletişim Merkezi kurdu ve Avrupa Birliğinin de, aynı şekilde buna benzer bir yapı oluşturması bekleniyor.

Böylece, bugüne kadar psikolojik savaş, propaganda v.b. gibi uzmanlıklara göre ayrılan medya manipülasyonu çabalarının tek bir yapı altında merkezileştirilmesi amaçlanıyor.

Başlangıçta program tamamen Rusya’ya karşı yürütülüyordu. Öte yandan son aylarda, IŞİD’e karşı (cihatçılığa karşı değil) bir başlık da eklendi.

NATO’nun ve AB’nin iç yazışmalarında, Voltaire İletişim Ağının başlıca yazarlarından birinin Avrupa’daki Rus propagandasının liderlerinden olduğunu okuyunca şaşırıyoruz. Bu durum, Rusya karşıtlarının çalışmalarının çok da ciddiye alınmaması gerektiğini ortaya koyuyor.

Halen Avrupa Birliğinde, Doğu’ya yönelik stratejik iletişimler için, Dış Eylem Servisi bünyesinde (EEAS) oluşturulan bir çalışma grubu (East StratCom Task Force) bulunuyor. Bu birim, Rus medyalarının saygınlığını yitirmeleri amacıyla, yüzlerce gazeteciye haftada iki kez elektronik posta yoluyla makalelerine dahil edebilecekleri bazı unsurları göndermektedir.

Medyaların sponsorluğuna yönelik olarak ayrılan devasa bütçeye karşın, Avrupa Birliği Euronews’un denetimini yitirmesinden ve Sputnik ve RT’nin izlenme oranların artmasına tanık olunmasından özellikle kaygı duyuyor.

Avrupa Birliği bünyesinde gerçek bir stratejik iletişim servisinin kurulmasını hedefleyen alınması beklenen karar, eski Polonya Dışişleri Bakanı Anna Elzbieta Fotyga’nın raporuyla birlikte sunulacak.

Çeviri
Osman Soysal