Voltaire İletişim Ağı

Rusya bir nükleer savaşa hazırlanıyor

+

ABD’nin, 6 Nisan 2017’de Birleşmiş Milletler üyesi egemen bir ülke olan Suriye’ye yönelik saldırısı sonrasında, Rus silahlı kuvvetleri yeni nükleer silahlarla donatıldı.

Suriye’ye yönelik tek taraflı saldırı uluslararası hukuka göre suçtur.

Rus nükleer üçlüsünün % 96’sı kesintisiz olarak harekat yeteneğine sahiptir. Nükleer Üçlünün % 60’ı son nesil atom bombalarıyla donatılmıştır.

Dünyada sadece dört devlet (Çin, ABD, Hindistan ve Rusya) nükleer üçlüye, yani karadaki nükleer silolardan, avcı bombardıman uçaklarından ve denizaltılardan eş zamanlı olarak saldırı başlatma yeteneğine sahiptir.

Fransa, 1996 yılında Albion Platosundaki nükleer siloların Jacques Chirac tarafından kapatılmasından beri artık nükleer üçlüye sahip değil.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.