Voltaire İletişim Ağı

Kürdistan24’e göre bir DAES yönetici klorlu havan topu kullanıldığını itiraf etti

+

Bir Irak mahkemesi, Belçikalı Bilal Abdülaziz el-Marşuhi’yi (kod adı « Ebu Fadıl el-Belciki ») IŞİD üyesi olduğu için asılarak idamına karar verdi.

Sanık « Fas kökenli olmama karşın, Belçika’da doğdum ve Belçika vatandaşlığına sahibim (…) Anvers Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi gördüm. Radikal İslam çağrısı yapan kitaplar okuyan biriyle arkadaşlık kurduktan sonra cihatçı oldum » dedi.

Bir cinsel içerikli site kurmakla suçlandıktan sonra, silah eğitimi aldığı El Nusra Cephesi’nden (El Kaide) ayrıldı. Ardından önce Halep’te İslam Devleti’nin polisinde (askeri, kriminal ve ahlak) ve son olarak da başkentte (Rakka) genel yönetim içerisinde görev almıştır.

Kurdistan24 televizyon kanalına göre, bir duruşma sırasında, bağlı olduğu grubun Rakka eyaletinde ve bir kampta başta klor içeren havan topu olmak üzere, kimyasal silah kullandığını belirtti [1].

Birleşmiş Milletler, Suriye’de gerçekleştirildiği varsayılan 216 saldırıyla ilgili olarak şikayette bulunuldu. Suriye Arap Cumhuriyeti ve Rusya cihatçıları suçlarken, Batılılar bunun sorumluluğunu « Beşar rejimi »ne yüklüyorlardı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü müfettişleri, bunların faillerini belirleyecek durumda olmamakla birlikte bu saldırıların birçoğunu teyit ettiler. Öte yandan Duma olayına ilişkin yayınlanan son rapor, Şam yetkililerini fiilen muaf tutmaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.