CentCom’da görev yapan 50 analistin hazırladıkları raporların, cihatçıların tehlikeli olmadıklarına ve Suriye Arap Cumhuriyetini devireceklerine inandırmak üzere üstleri tarafından değiştirilmesinden dolayı şikayetçi olduklarını biliyorduk. Bu konuyla ilgili olarak, biri ordu içerisinde, diğeri ise Kongrede açılan iki ayrı soruşturma halen devam ediyor.

The Guardian’a göre, analizlerden sorumlu General Steven Grove ve yardımcısı Gregory Ryckman, personelleri arasında terör estirdiler [1].

The Daily Beast’e göre, Irak analizlerinden sorumlu Gregory Hooker, İngiltere’ye sürülmüş, Albay William Rizzio cezalandırılmış ve Suriye analizlerinden sorumlu işten kovulmuştu [2]. Öte yandan Bay Hooker 2005 yılında, WINEP-AIPAC hesabına, Irak’ın işgalinin üzerinde düşünülmeden gerçekleştirilmesini eleştirerek, bir başka tartışmanın odağına yerleşmişti [3].

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper’e göre, General Grove harekete geçmesi için emir almış ve bunu yerine getirmişti. 29 Eylül 2015’te ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonu önünde yaptığı açıklamalar dikkate alındığında, tam olarak kim tarafından, bizzat Başkan’ın mı yoksa Başkan adına başka biri tarafından verildiği bilinmeyen bu talimatların Beyaz Saray’dan geldiği anlaşılıyor.

CentCom Komutanı General Lloyd J. Austin III, dürüstlüğü nedeniyle Başkan Obama tarafından atanmıştı.

Hala görevde olan General Steven Grove’un yerine General Mark R. Quantock’un gelmesi bekleniyor.

Bu olay, Defense Intelligence Agency Direktörü General Michael T. Flynn’in 7 Ağustos 2014’te istifasıyla kamuoyu gündemine geldi. Flynn, Beyaz Saray’ı IŞİD’i desteklememesi yönünde ikna etmek için boş yere girişimde bulunmuştu.

Çeviri
Osman Soysal

[2«Intel Analysts: We Were Forced Out for Telling the Truth About Obama’s ISIS War», Shane Harris & Nancy A. Youssef, The Daily Beast, 4 Nisan 2016.

[3Shaping the Plan for Operation Iraqi Freedom. The Role of Military Intelligence Assessments, Gregory Hooker.