15 Haziran tarihinde Duma’da hükümetin denetim oturumu sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa’nın Euro 2016 şampiyonasını izlemeye gelen Rus taraftarlara yönelik tutumunu « kabul edilemez » olarak niteledi [1].

11 Haziran tarihinde, Marsilya’daki İngiltere-Rusya maçını izlemeye gelen İngiliz taraftarlar aşırı alkol alıp, önce Mağrip kökenli Marsilyalılara, ardından da Rus taraftarlara karşı çeşitli kışkırtmalara giriştiler. Sonuç olarak, önce Marsilyalılar, ardından da Ruslar bu kışkırtmalara yanıt verdiler. Görülmemiş şiddette yaşanan kavgalar, en az 35 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı.

Ardından, İngiliz taraftarlar, maçın başlangıcında Rus ulusal marşı çalınırken sağır edici bir şamata yarattılar.

Fransız yetkililer –ki yakaladıkları birçok İngiliz taraftarına karşın hiçbir Rus taraftarını suçüstü yakalayamadılar-, vakit kaybetmeden yaşanan olaylardan dolayı Rusya’yı suçladı. Gazeteciler, Rus taraftarlarının « paramiliter örgütünü » suçladılar.

Euro 2016’yı düzenleyen UEFA, taraftarlarının « yeni şiddet olayları çıkarması » durumunda İngiltere ve Rusya’yı turnuvadan « diskalifiye » etmekle tehdit etti.

Rus Futbol Federasyonu üyelerini Fransa’yı terk etme çağrısında bulundu.

Fransız İçişleri Bakanı « riskli maçlar » sırasında alkol satışı, nakli ve tüketimine ilişkin yasaklama getirdi. Öte yandan, bilinmeyen bir nedenle, birçok uyarıya rağmen bu yasaklama nedense Marsilya’da uygulanmadı.

Marsilya Başsavcısı –ki emirlerini doğrudan Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas’tan alır-, Rus taraftarlarınca kiralanan ve kenti terk etmek üzere olan bir otobüsün polise ait özel timler tarafından durdurulması talimatını verdi. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bütün yolcular gözaltına alındı. Viyana Sözleşmesini çiğneyen Marsilya Başsavcısı, Rus Konsolosluğunu bilgilendirmedi ve Rus vatandaşlarının diplomatik temsilcileriyle iletişim kurmalarını engelledi. Sosyal medya aracılığıyla bilgilendirilen Rus diplomatlar vatandaşlarına yardımcı olmak üzere kendileri girişimde bulundular.

Fransa, Kiev’deki darbeden beri Rusya’ya karşı kampanya yürütmektedir. Bu yolla Avrupa Birliğine Moskova’ya karşı ağır yaptırımlar uygulanmasını dayatmayı başarmış ve iki helikopter gemisinin teslimatını içeren önemli bir sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmiştir.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, 11 Haziran’da yaşanan olaylara yönelik olarak tamamen tarafsız bir soruşturma yürütmesi için Fransa’ya çağrıda bulundu.

Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi, Vladimir Putin’in başkanlığında toplandı. Toplantıya Başbakan Dimitri Medvedev, Kremlin İdaresi Başkanı Sergey İvanov, Federasyon Konsey Başkanı Valentina Matviyenko, Ulusal Güvenlik Sekreteri Nikolay Patruşev ve yardımcısı Raşit Nurgaliyev, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İçişleri Bakanı Vladimir Kololtsev, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, FSB Merkez Direktörü Aleksandr Bortnikov ve SVR (Dış İstihbarat Servisi) Direktörü Mikail Fradkov katıldı.

Gerçekleştirilen toplantı sonrasında, Dışişleri Bakanı Moskova’daki Fransız Büyükelçisi Jean-Maurice Ripert’i (Cumhurbaşkanı François Hollande’ın ENA’daki eski dönem dostu) Moskova’da huzura çağırdı.

Çeviri
Osman Soysal

[1Sergey Lavrov at the State Duma”, yazan Sergey Lavrov, Voltaire İletişim Ağı, 15 Haziran 2016.