Türkiye, Astana müzakerelerinin başından beri Suriye’deki cihatçıları kurtarmaya çalışıyor. Dolayısıyla yabancı paralı askerlerden oluşan grupların dağılarak, yeni bir yapı olan Heyet Tahrir el Şam (Şam’ı Özgürleştirme Meclisi) içerisinde bir araya geldiklerine tanık oluyoruz.

Her ne kadar El Kaide’nin kontrolünde de olsa, bu örgüt, komutanı Ebu Cabir Haşim Eş Şeyh’in (fotoğraf) Suriyeli olması itibariyle öncekilerden farklıdır. Bu savaş reisi Suriye’de Müslüman Kardeşler Cemaati mensubu olması nedeniyle 2005 yılında hüküm giymişti. Devlet Başkanının ilan ettiği af kapsamında ve Arap Birliğinin gözlemcilerinin denetiminde 2011 sonunda serbest bırakılmıştı.

Yukarıdaki fotoğrafta birkaç gündür cihatçıların işgali altındaki topraklarda gerçekleşen gösterilerde taşınan bir pankart yer alıyor. Ebu Cabir Haşim Eş Şeyh ve Astana müzakerelerinde muhalefet heyetinin başındaki Muhammed Alluş yan yana görülüyor.

Türkistan’ın İslamcı partisi Katiba el İmam Buhari (eskiden Özbekistan’ın İslamcı hareketi) ve Katiba el Tevhid vel (Özbekistan ve Kırgızistan’dan gelen cihatçılar) yeni bayrağın altında toplandılar. Katılımlarını ilan ettikleri bir video görüntüsünde bu cihatçılar ilk hedeflerinin « kasabı » (Devlet Başkanı Beşar Esad olarak anlayınız) devirmek olduğunu duyuruyorlar.

Böylece, gerçek paralı asker yüzlerini doğrulamış oluyorlar: Fergana Vadisi’nden (Özbekistan’ın Doğusu, Kırgızistan’ın Güneyi ve Tacikistan’ın Kuzeyi) gelen bu gruplar, .bugüne kadar ya Orta Asya’daki toplumlarının bağımsızlığı için savaştıklarını, ya da Türkiye’ye bağlılıklarını dile getiriyorlardı.

Çeviri
Osman Soysal