Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington Büyükelçiliği ziyareti sırasında, baskıcı rejimine muhalefet edenler bina önünde barışçıl bir gösteri düzenlediler.

Bu barışçıl göstericiler arasında, Ankara’nın « terörist » olarak kabul ettiği Kürt davasına bağlı militanların olduğunu değerlendiren Cumhurbaşkanlığı ve büyükelçilik korumaları, Erdoğan’ı korumak için saldırıya geçtiler. Ardından çıkan kavgada ona yakın kişi ciddi bir şekilde yaralandı.

Diplomatik dokunulmazlığa sahip güvenlik güçleri karşısında ne yapacağını şaşıran polis iki tarafı ayırmakla yetindi. Göstericileri yerde tekmelerken yakalanan iki diplomat birkaç dakika sonra serbest bırakıldı.

Dışişleri Bakanlığına çağrılan Büyükelçi yaşananları kendine göre yorumlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın « teröristler » tarafından « saldırıya » uğradığını belirtti.

Aralarında John McCain’in de bulunduğu birçok parlamenter, söz konusu Türk diplomatik personelinin sınırdışı edilmesi talebinde bulundu. Öte yandan, Türk Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Washington’nun Kürt « teröristleri » desteklemekle suçladığı Suriye anlaşmazlığı özel temsilcisi Brett McGurk’ın görevden almasını istedi.

Senato Dışişleri Komisyonu Başkanı Ed.Royce, Attorney General (Başsavcı) ve Dışişleri Bakanına mektup yazarak konuyla ilgili önlem almalarını talep etti.

Olay sırasında çekilen bir video görüntüsü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat muhaliflerinin dövülmesi emrini verdiğini ve olayları izlediğini ortaya koyuyor.

Kürt azınlığa verdiği taahhütleri yerine getirmeyen ve PKK ile vardığı ateşkesi tek taraflı olarak bozan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt militanlara karşı ağır bir zulüm uyguluyor.

Çeviri
Murat Özdemir