Jared Kushner ve Jason Greenblatt, İsrail, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan ve Katar’ı içeren ama ne Filistin topraklarını, ne de Suriye’yi içermeyen bir Ortadoğu gezisine çıkıyorlar.

Jared Kushner ve Jason Greenblatt, uzun zamandan beri Donald Trump’la birlikte çalışıyorlar. Diplomatik deneyime sahip olmayan Kushner ve Greenblatt artık Dışişleri Bakanlığından bağımsız olarak Ortadoğu barış planını geliştirmekle sorumlular. Gezileri boyunca ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman (yukarıdaki fotoğrafta ortada) rutin danışmalar çerçevesinde Washington’da olacak. Aynı şekilde Ortodoks Yahudi olan büyükelçi aşırı fikirleriyle tanınıyor.

ABD planının « iki devletli çözümü » temel alması bekleniyor; Filistin devleti özellikle Kudüs’ün bir mahallesi başkent olmak üzere (Ebu Dis ve belki de Cebel Mukaber, İsaviya ve Şuafat) Ürdün’ün Batı Şeria’ya genişletilmiş hali olacak.

Bu plan Filistinlilerin durumunu geliştirmeyi hedeflemekle birlikte tüm beklentilerine yanıt vermeyi amaçlamamaktadır. Mahmut Abbas daha şimdiden plana karşı çıkarken, Filistinlilerin birçok fraksiyonu (planı destekleyen El Fetih ve Hamas’ın bir kanadı dahil) plana karşı çıkmamaktadır. Fransa, İsveç ve Birleşik Krallık daha şimdiden planı sabote etmeyi denemektedirler. Planın tamamının Temmuz ayı sonunda kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal