Voltaire İletişim Ağı

İNF anlaşmasının sonu: ABD ve Rusya kendi füzelerini hazırlamakla meşgul

Pentagon, İNF anlaşmasından geri çekilmeyi öngörerek, bundan dört ay önce, bugüne kadar yasaklanmış olan yeni seyir füzesi tasarımını başlattı. Rusya da, Suriye’deki savaş alanında ele geçirilen ABD teknolojisinden yararlanarak, tabi ki aynı şekilde davrandı.

| Bükreş (Romanya)
+
JPEG - 35.1 kb

Eylül 2018’de, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (İNF) geri çekilme kararının alındığının anlaşıldığı bir dönemde, Lockheed Martin, Pentagon’dan, AGM-158 seyir füzesinin menzili 1 900 km’ye kadar varabilen bir sürümünün tasarımına ilişkin bir kontrat imzaladı. Söz konusu füzenin 2 300 kg ağırlığında olduğu, karadan fırlatılmasının ve 2023’de kullanıma hazır olmasının öngörülmektedir. ABD’nin AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) seyir füzesi uçaktan fırlatılmaktadır; 925 km menzillidir ve radarda yakalanması oldukça zordur. ABD’nin 13 Nisan 2018’de Suriye’ye yönelik hava saldırısından sonra, Suriye Ordusu iki adet infilak etmemiş AGM-158B füzesi buldu. Bu füzeler 18 Nisan’da incelenmek üzere Rusya’ya gönderildi.

Rus Savunma Bakanı General Sergey Şoygu, devlet başkanına ABD’nin İNF anlaşmasından geri çekilmesine karşılık iki acil önlem alınması önerisinde bulundu. Bunlardan birincisi gemilerde Kalibr seyir füzeleri için mevcut fırlatma düzeneğinin kara sürümünün gerçekleştirilmesiyle ilgilidir. Suriye’de test edilen 200’den fazla Kalibr füzesinin güvenilir ve oldukça yüksek hassasiyete sahip olduğu anlaşıldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu’nun bunları bir ilk vuruş silahları olarak kullanmayacağına, ama ABD’nin girişimlerine ayna işlevi göreceklerine dikkat çekti.

Rusların Kalibr füzesi 1 500 ila 2 500 km menzillidir ve bir pasif seyrüsefer donanımına (süredurum ve konumlanması Glonass uydusuyla sağlanan) ve hedeflerin optik belirlenmesini sağlayan algılayıcılara sahiptir. Bu özelliğiyle, elektromanyetik sinyalleri emerek düşman tarafından belirlenmesi olasılığını azaltmaktadır.

Güçlü bir nükleer caydırıcı etken olabilmesi için, karada konuşlu Kalibr füzesinin çok daha zayıf bir radar ekosu yansıtacak şekilde değiştirilmesi gerekecektir. Yani ancak kısa mesafelerden algılanması ya da hiç algılanmaması için. Bu özellik ya füzenin biçiminin bilgisayar ortamında yeniden tasarlanmasıyla, ya da metal kaplama panellerinin radar sinyallerini emen kompozit malzemeden yapılmış panellerle değiştirilmesiyle elde edilecektir.

Yani, aynı ABD’nin AGM-158B füzesi gibi.

Çeviri
Osman Soysal

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Kullanılan Fransa
“Gözlerimizin Önünde” (9/25)
Kullanılan Fransa
yazan Thierry Meyssan
Can çekişen Fransız dış politikası
“Gözlerimizin Önünde” (8/25)
Can çekişen Fransız dış politikası
yazan Thierry Meyssan
Zirve NATO'yu uzaya çıkardı: fahiş maliyetler
Zirve NATO’yu uzaya çıkardı: fahiş maliyetler
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
İtalya, « İnsansız Hava Araçları » savaşında ön safta
NATO’NUN İLK İHA’SI SİGONELLA’YA İNDİ
İtalya, « İnsansız Hava Araçları » savaşında ön safta
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
OPCW raporu tahrif edilmişti
OPCW raporu tahrif edilmişti
Voltaire İletişim Ağı
 
Bolivya, yeni istikrarsızlaştırma stratejisi laboratuarı
Bolivya, yeni istikrarsızlaştırma stratejisi laboratuarı
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
Suriye: Rus Ordusu Hıristiyan halkı koruyor
Suriye: Rus Ordusu Hıristiyan halkı koruyor
Voltaire İletişim Ağı
 
Hong Kong örneği Singapur'u korkutuyor
Hong Kong örneği Singapur’u korkutuyor
Voltaire İletişim Ağı