Eylül 2018’de, ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (İNF) geri çekilme kararının alındığının anlaşıldığı bir dönemde, Lockheed Martin, Pentagon’dan, AGM-158 seyir füzesinin menzili 1 900 km’ye kadar varabilen bir sürümünün tasarımına ilişkin bir kontrat imzaladı. Söz konusu füzenin 2 300 kg ağırlığında olduğu, karadan fırlatılmasının ve 2023’de kullanıma hazır olmasının öngörülmektedir. ABD’nin AGM-158 JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) seyir füzesi uçaktan fırlatılmaktadır; 925 km menzillidir ve radarda yakalanması oldukça zordur. ABD’nin 13 Nisan 2018’de Suriye’ye yönelik hava saldırısından sonra, Suriye Ordusu iki adet infilak etmemiş AGM-158B füzesi buldu. Bu füzeler 18 Nisan’da incelenmek üzere Rusya’ya gönderildi.

Rus Savunma Bakanı General Sergey Şoygu, devlet başkanına ABD’nin İNF anlaşmasından geri çekilmesine karşılık iki acil önlem alınması önerisinde bulundu. Bunlardan birincisi gemilerde Kalibr seyir füzeleri için mevcut fırlatma düzeneğinin kara sürümünün gerçekleştirilmesiyle ilgilidir. Suriye’de test edilen 200’den fazla Kalibr füzesinin güvenilir ve oldukça yüksek hassasiyete sahip olduğu anlaşıldı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federasyonu’nun bunları bir ilk vuruş silahları olarak kullanmayacağına, ama ABD’nin girişimlerine ayna işlevi göreceklerine dikkat çekti.

Rusların Kalibr füzesi 1 500 ila 2 500 km menzillidir ve bir pasif seyrüsefer donanımına (süredurum ve konumlanması Glonass uydusuyla sağlanan) ve hedeflerin optik belirlenmesini sağlayan algılayıcılara sahiptir. Bu özelliğiyle, elektromanyetik sinyalleri emerek düşman tarafından belirlenmesi olasılığını azaltmaktadır.

Güçlü bir nükleer caydırıcı etken olabilmesi için, karada konuşlu Kalibr füzesinin çok daha zayıf bir radar ekosu yansıtacak şekilde değiştirilmesi gerekecektir. Yani ancak kısa mesafelerden algılanması ya da hiç algılanmaması için. Bu özellik ya füzenin biçiminin bilgisayar ortamında yeniden tasarlanmasıyla, ya da metal kaplama panellerinin radar sinyallerini emen kompozit malzemeden yapılmış panellerle değiştirilmesiyle elde edilecektir.

Yani, aynı ABD’nin AGM-158B füzesi gibi.

Çeviri
Osman Soysal