Ülkenin egemenliğini ihlal ederek, Suriye topraklarında IŞİD’e karşı savaşan Fransız askerlerinin (Task Force Wagram) komutanı Albay François-Régis Legrier (fotoğraf), Revue Defense Nationale’de bir eleştirel makale yazdı.

Legrier yazdığı makalede, karada angajman yokluğunun ABD komutası altındaki Koalisyonun eylemini etkisiz hale getirdiğini ve sivil halkın çektiği acıları ve yaşadığı yıkımı gereksiz yere uzattığını anlatıyor.

Derginin müdürü General Jérôme Pellistrandi, makalenin albayın üstlerini hedef aldığını kontrol etmediği için pişman olduğunu belirtti.

Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, Senato’da yaptığı bir sunumda, albayın cezalandırılacağını, çünkü sadece Fransızların faaliyetini eleştirebilmek için IŞİD’e karşı askerlerine komuta etmeyi alçakça kabul ettiğini söyledi.

27 Şubat 2019 tarihli Le Monde gazetesinde, makaleden yapılan uzun bir alıntının yanı sıra, Albay Michel Goya’nın tartışmayı destekleyen bir yorumunu ve General Serge Cholley’in Albay Legrier’nin analizlerine karşı çıkan bir makalesini de yayınlandı.

Aslında Fransa, yıllardır sürekli olarak gerçekten IŞİD ile savaşmadığını ama Suriye’yi yok ettiğini söylediğimiz bir Koalisyona katıldı. Diğerleri gibi, sahada bulunan Fransız askerleri de bunu tespit etti. Albay Legrier, siyasi hiyerarşisindeki ikilik üzerindeki örtüyü teknik açıdan kaldırarak hata yaptı.

Aynı tartışma ABD’de de yaşandı. 2015 İntelligence & National Security Summit sırasında, yönetimdeki üst düzey yetkililer bu konuyu dile getirmişlerdi. The Daily Beast, 50 CentCom analistinin, Koalisyonun raporlarını tahrif etmek zorunda kaldıktan sonra, Pentagon’un başmüfettişine şikayette bulunduğunu ortaya çıkarmıştı. Temsilciler Meclisi hükümet Denetim ve Reform Komisyonu bu konuda bir soruşturma başlatmıştı. Sonuç olarak çeşitli makamlar ortaya çıkacak skandalı engellemiş ve Koalisyon komutanı General John Allen’i istifaya davet ederken aynı zamanda aklamışlardı. Donald Trump’ın seçilmesine kadar her şey eskisi gibi devam edebilirdi.

Çeviri
Osman Soysal