Voltaire İletişim Ağı

F-35, F-22 ve B-2 uçakları tespit edilemez mi?

ABD’nin görünmez uçakları sıradan radarlardan kaçabiliyorsa da, oldukça ağır eski bir teknolojiyle kolayca algılanabilmektedir. Bunun dışında bu uçaklar, onları bugünkü radar şebekesine üçgenleme yöntemiyle kolaylıkla algılanır kılan GPS sistemi ile çalışmaktadırlar.

| Bükreş (Romanya)
+
JPEG - 52.1 kb

Bu tip uçaklar, hava emiş noktalarının, kanatların gövdeye bağlantı yerlerinde oluşturulan açıların, santimetre ve milimetre arasında kalan dalga boylarındaki radar dalgalarını yansıtmayacak şekilde olması ilkesiyle bilgisayar üzerinde tasarlanmışlardır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, algılama radarlarının ve hava komuta radarlarının % 99’u (AWACS uçaklarında bulunanlar da dahil, kara, deniz ya da havadaki) bu frekans ıskalasında çalışmaktadır.

Aksine, dekametrik (onlarca metre dalga boyunda), metrik ve kısmen desimetrik düzendeki frekanslara çalışan radarlar, 5nci nesil uçakları (F-35, F-22, B-2) sorunsuz bir şekilde algılayabilmektedirler. « Hayalet » olarak kabul edilen uçakları algılama imkanı tanıyan radar teknolojisi daha az gelişmiştir ve büyük bir sakınca sunmaktadır.

Bunlara örnek olarak, 3 000 km mesafeden hava sahasını gözetleyen Rus 29B6- Container sistemini verebiliriz. Her şeyden önce, aşırı derecede elektrik tüketmekte ve diğer yandan sabit ve sınırlara yakın konuşlandırılmıştır. 440 m uzunluğa sahip 29B6- Container verici anteni Nijni Novgorod’ta (Moskova’nın 250 km Doğusunda) konuşludur. Alıcı anten ise 150 km Güneyde konuşludur ve 1,3 km’ye 35 m yükseklikte kuleler içermektedir.

5nci nesil uçaklar, aynı şekilde yaydıkları elektromanyetik dalgalardan da algılanabilirler. Uçağın üzerindeki radar, radyo istasyonu, veri nakil hattı, radyoaltimetre v.b. cihazlar karada buna özel çok sayıda istasyon tarafından algılanabilecek yayın kaynaklarıdır. Karada radar şebekesi, üçgenleme yöntemiyle, hareket halindeki hedefin koordinatlarını sürekli olarak belirlemektedir.

En önemli seyrüsefer cihazının GPS olduğunu unutmamalıyız. GPS donanımı uçağın kalkışından önce devreye sokulmakta ve uçak yere inene kadar kesintisiz olarak çalıştırılmaktadır. Rusların R-330ZH Zhitel radarının NAVSTAR (GPS) uydu şebekesiyle düşman askeri uçakları arasındaki iletişimi (gönderim ve alım) izlemekle görevli olduğunu biliyoruz. Bir R-330ZH Zhitel, elektronik karıştırma yöntemiyle 5nci nesil uçaklardaki GPS donanımlarının gönderim ve alımlarını kesebilir. R-330ZH Zhitel’in türevi olan bir istasyon ağı, eğer düşman uçaklarının algılanması için çalışırsa, GPS yayınları sayesinde, üçgenleme yöntemiyle her türlü 5nci nesil uçağın gelişimini kolaylıkla izleyebilir. F-35’ler gibi beşinci nesil uçakların mutlak « görünmezliğine » güvenerek hareket eden herkes kötü sürprizlerle karşılaşacaktır.

Çeviri
Osman Soysal

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Kürt sorununun soyağacı
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (1/3)
Kürt sorununun soyağacı
yazan Thierry Meyssan
F-35'ler Pompeo'nun Roma'daki gizli gündemindeydi
F-35’ler Pompeo’nun Roma’daki gizli gündemindeydi
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Irak'taki gösterilerde 30 kişi öldü
Irak’taki gösterilerde 30 kişi öldü
Voltaire İletişim Ağı
 
Husi İHA'ları Pandora'nın kutusunu açtı
Husi İHA’ları Pandora’nın kutusunu açtı
yazan Valentin Vasilescu, Voltaire İletişim Ağı
 
Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70nci kuruluş yıldönümü: tarihin silinmesi
Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70nci kuruluş yıldönümü: tarihin silinmesi
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Rusya'ya karşı yeni ABD üssü Dedeağaç
Rusya’ya karşı yeni ABD üssü Dedeağaç
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Suriye ve Venezüella'da ulusal birlik
Suriye ve Venezüella’da ulusal birlik
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı