Pentagon, 2018’e kadar devam edecek şekilde teknolojik üstünlüğünü halen sürdüren Rusya’nın batısını tehdit etmeye kararlı görünüyor. ABD zırhlılarının başarısı, eş zamanlı olarak Rus zırhlılarının ABD’nin AH-64, OH-58 ve AH-1W/Z saldırı helikopterleriyle « temizlenmesi » ile birlikte, hareketli rotorlu uçaklar (O/MV-22) ve CH-47, CH-53E ve UH-60 nakliye helikopterleri aracılığıyla anlık olarak gerçekleştirilecek sürpriz hava nakil harekatlarına bağlıdır. Rusya, muhtemel bir ABD saldırısına karşı koyabilmek için, Batı Stratejik Kuvvetler Komutanlığı (Smolensk ve Veronej) nezdinde iki ve Güney Stratejik Kuvvetler Komutanlığı (Rostov-na-Donu) nezdinde ise bir yeni tümen oluşturacağını açıkladı. Aynı zamanda, Finlandiya’nın, Baltık ülkelerinin ve Polonya’nın Rus sınırında, Rus İçişleri Bakanlığına ait sınır muhafızları sızma girişimlerine karşı « Owl » tipi akustik algılayıcı ağları konuşlandırmaya başladı. Bu donanım, hareket güzergahlarının bölgesini sayısal kart üzerinde eşzamanlı olarak göstererek, hareketli hedeflerin algılanması, keşfi, koordinatlarının belirlenmesi ve gözetlenmesine olanak sağlamaktadır.

Owl-SBRM (Служебно-боевая разведывательная машина) sistemi, 50 ila 80 arası manyetik, sismik ve akustik algılayıcı-verici içeren GAZ-233036 Tigre tipi hafif zırhlı araçlara binen bir grup asker tarafından yönetilmektedir. Yaklaşık 700 gram ağırlığında olan algılayıcılar, belirli bir alan içerisinde ağ şeklinde yerleştiriliyor ve uzaktan denetleniyor. Bunlar orman, bataklık ya da göl gibi ulaşılması imkansız olan bölgelere yerleştirilebilirler. Her algılayıcı 31 kanala ayarlanıyor ve her kanal da her türlü helikopter, hareketli rotorlu uçak, zırhlı ve diğer savaş malzemeleri tarafından yayılan titreşimlerin frekanslarına karşılık gelen 27 tanımlama kodunu belirliyor. Algılayıcılar hedeflerin 15 kilometreye kadar, 1,2 km mesafeden en çok 2 derecelik hassasiyetle, hareket yönlerini göstererek belirlenmesine olanak veriyor. Algılayıcının bataryası 130 gün boyunca kesintisiz çalışmasına imkan veriyor.

GAZ-233036 motorlu aracı, üzerine 40 km saptama yarıçapında bir radar anteninin yerleştirildiği bir teleskopik kola ve video kameralardan, termik kameralardan (kızılötesi) ve lazer telemetrelerden oluşan sekiz kanallı elektro-optik sisteme sahiptir. Sınır birimi aynı zamanda, her biri 60 dakika havada kalabilen iki keşif amaçlı mini insansız hava aracına da sahiptir. Sistemin tümünün işleyişi GAZ-233036 aracında bulunan ekranlardan ya da taşınabilir bilgisayardan bireysel olarak kontrol edilebiliyor. Owl-SBRM sistemi Tula’da Diamant-Antey şirketi tarafından üretilmiş olup 2013 ve 2015 yılları arasında test edilmiştir. Suriye’deki Hmeymim Hava Üssünde, üssün kara savunması kapsamında konuşlandırılmıştır.

Owl-SBRM, hava, su ve zemin aracılığıyla iletilen askeri malzemelerin neden olduğu yayımların (ses, titreşim, basınç) algılanmasını ve yansımasını ölçmeye yarayan MASINT (Measurement and Signature Intelligence) tipi keşif ve casusluk araçlarındandır. Akustik algılayıcıları (AN/PRS-9), Vietnam Savaşında ünlü Ho Chi Minh yolu üzerinde cangıl içerisindeki Kuzey Vietnamlı kamyonları saptamak için ilk olarak ABD kullanmıştır.

Su Konumlandırmasını (Hydro-Location) temel alan bir uyarlama sistem Deniz Kuvvetleri tarafından da kullanılmaktadır. ABD Kara Kuvvetleri, L-3 Communications şirketi tarafından üretilmiş, BAIS (Battlefield Anti-Intrusion System) ailesinden 8 200 adet donanıma sahip olup bunları Irak ve Afganistan’daki askeri üslerinin güvenliğinde kullanmıştır. Bunların arasındaki en gelişmiş donanım Stryker Tugayına ve özel kuvvetlere tahsis edilen AN/GSR-8 (REMBASS II) sistemidir.

Çeviri
Osman Soysal