Basında tarihin ilk kadın milyarderinin Demokrat Parti içerisinde kazandığı zafer kutlanırken, perde arkasındaki endişe verici hukuksal mücadele devam ediyor.

Hillary Clinton’un elektronik postalarına ilişkin Dışişleri Bakanlığı raporu ve bunu takip eden çeşitli yasal girişimler sonucunda, ilgili kişinin aşağıdaki konularda suçlu olduğu tespit edildi:
 Bayan Clinton ve danışmanlarının hukuku engellenmesi (Bölüm 1410);
 Ceza soruşturmalarının engellenmesi (Bölüm 1511);
 Yerel ve federal yasanın uygulanmasının engellenmesi (Bölüm 1411);
 Tasnif edilmiş bilgi ve belgelere ilişkin özensizlik federal suçu (Bölüm 1924);
 1 200 gizli belgenin evde bulunan bilgisayarda, güvenli olmayan bir işlemcide bulundurulması (Bölüm 1924);
 Yalan beyan suçu. Bayan Clinton bir Federal hakime yemin altında tüm elektronik postalarını Dışişleri Bakanlığına teslim ettiğini beyan etti. Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı Başmüfettişi bu hafta içerisinde bunun yalan olduğunu açıkladı (Bölüm 798);
 Bunun dışında, yine yemin altında, kişisel bilgisayarını evde çalışması için kullanması konusunda Dışişleri Bakanlığının kendisine izin verdiğini beyan etmiştir. Dışişleri Bakanlığı Başmüfettişi bu hafta yaptığı açıklamada bunun yalan olduğunu açıkladı (Bölüm 798);
 Bayan Clinton ne yetkililere, ne de bakanlığına kişisel bilgisayarının birçok kez korsanlığa maruz kaldığını bildirmedi. Öte yandan sistem yöneticisinden sadece bilgisayarını korumaya çalışmasını istedi.
 Görevi suiistimal ve yataklık etme. Clinton Vakfı ve Bayan Clinton, Dışişleri Bakanlığının çeşitli uygulamaları görmezden gelmesi için görevlerini suiistimal ettiler (Rico Yasası ve Bölüm 1503).

Prensip olarak, FBI, Dışişleri Bakanlığı ve bir Federal Hakim tarafından ortaya konulan olgular ve bunların vahametleri karşısında Hillary Clinton’un bu hafta tutuklanması gerekirdi.

Demokratların bir başka aday adayı Bernie Sanders, parti kongresinden önce Bayan Clinton’un tutuklanacağına dair bahse giriyordu. Dolayısıyla da yeterli delege sayısına ulaşamamasına rağmen adaylıktan çekilmeme kararı aldı. Ama Beyaz Saray’a çağrıldı ve Başkan Barack Obama tarafından yönetimin yasanın uygulanmasına engel olacağı konusunda bilgilendirildi. Söylediğini eyleme geçiren Başkan, kamuoyu önünde Bayan Clinton’un adaylığını desteklediğini söyledi.

Çeviri
Osman Soysal