Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, ülkesinin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını duyurdu.

James Morales Cabrera büyük ABD hayranı vaftizci teoloji profesörüdür. Daha çok ABD’li olsun diye adını Jimmy olarak değiştirmiştir. Ahlaksız büyük bir palavracı olarak kardeşi Sammy ile televizyon dizisi Moralejas’te (« Ahlak ») ve aralarında Alejo Crisóstomo’nun Fe (« İman ») adlı yapımı dahil yedi filmde oynamıştır (ama bu çocuklarının ve Sammy’nin seçim kampanyasını yasadışı olarak finanse edilmesini örgütlemekle suçlanmalarına engel olmamıştır).

Guatemala’nın İsrail ile olan ilişkilerini anlayabilmek için, savaşın ortasında General Efrain Rios Montt’un CIA tarafından düzenlenen bir darbe ile iktidarı ele geçirdiği1982-83 yıllarına geri dönmek gerekir.

General Rios Montt Katolik Piskopos Monsenyör Mario Rios Montt’un kardeşidir. Bu arada Katolik dininden döner ve Pentagon’a doğrudan bağlı Gospel Outreach’a bağlı bir tarikat olan Kelam Kilisesi’ne katılır. O dönem Jerry Falwell ve Pat Robertson dostluk kurar.

Bir elinde makineli tüfek, diğer elinde İncil ile pozlar veren General Rios Montt aynı zamanda hem Marksist gerillalara, hem de yerli gruplarına karşı acımasız bir mücadele yürütür. Özellikle de ordusunu eğitmek üzere 300 İsrailli danışman gelir ve bunlar Maya yerlileri üzerinde deneylere girişir. MOSSAD’ın daha önce Apartheid Güney Afrika’sında denediği modelden (« Bantustanlar ») hareketle ve Filistinli « devletler » haline gelebilecekler (Batı Şeria ve Gazze) öngörülerek sahte bağımsız devletler yaratılmasının koşullarının test edilmesi söz konusuydu.

Ari Ben-Menashe Profits of War: Inside the Secret U.S.-Israeli Arms Network adlı yapıtında özellikle ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert McFarlane ve General Ariel Şaron’un Başkan Ronald Reagan’ın emriyle altı helikopterin Guatemala ordusuna yasadışı naklini nasıl örgütlediği olmak üzere, Guatemala ve İsrail arasındaki gizli ilişkilerin bir bölümünü ortaya koydu.

Bu ilişkiye dair olguların bir bölümü eski Kara Kuvvetleri Komutan Mueal Benedicto Lucas Garcia’nın davası sırasında, Kasım 2016’da doğrulandı.

Çeviri
Osman Soysal