پرزیدنت گواتمالا ، جیمی مورالز ، اعلام نمود که سفارت کشورش را از تل آویو به اورشلیم منتقل خواهد نمود.

جیمز مورالز کابررا استاد علوم مذهبی پاپتیست می باشد و از ایالات متحده بسیار ستایش می کند . او نام خود را به جیمی تغییر داده تا بیشتر احساس پیوستگی با ایالات متحده نماید. او مدافع سر سخت مسائل اخلاقی است و با برادرش سامی ، در سریال تلویزیونی با نام مورالخاس و هفت فیلم دیگر ایفای نقش نموده از جمله آلخو کریزوستوم ، فه (ایمان) – این در حالی است که فرزندان و برادرش برای انتخابات وی برای ریاست جمهوری به طور غیر قانونی هزینه کردند.

برای درک رابطه ی میان گواتمالا و اسرائیل ، باید به سال های ۱۹۸۲-۸۳ باز گشت زمانی که به هنگام جنگ داخلی ، ژنرال افرین ریوس مونت ، با کودتای سازمان سیا توانست قدرت را به دست بگیرد.

ژنرال ریوس مونت ، برادر کشیش کاتولیک مونسنیور ماریو ریوس مونت بوده است. در حالی که او از مذهب کاتولیک روی گرداند و به کلیسای فعل خداوند که فرقه گرا و وابسته به
می باشد گروید : که خود به طور مستقیم وابسته به پنتاگون بوده Gospel Outreach
است . در آن زمان با جری فالول و پت روبرتسون دوستی خود را آغاز نمود.

ژنرال ریوس مونت ، در حالی که با یک دست مسلسل نگه داشته بود و با دست دیگر انجیل را عکس می گرفت و به طور قهر آمیزی علیه چریکهای مارکسیستی مبارزه ی خود را آغاز نمود همچنین علیه گروه های بومی سرخپوست منطقه . از این گذشته او از ۳۰۰ تن مشاور اسرائیلی برخوردار بود که ارتش او را تشکیل می دادند و بر روی سرخپوستان مایا تحقیقات سیاسی انجام می دادند . این موضوع مربوط به شرایط ایجاد کشورهای مستقل دروغینی بود ، به صورتی که موساد در افریقای جنوبی به هنگام آپارتاید ایجاد کرده بود ( کشور بانتو استان ). تا بتواند در ارتباط با دولت فلسطینی و نوار غزه وبخش جنوبی رود اردن، طرحی داشته باشد

Profits of Warآری بن مناش ، بخشی از روابط سری میان گواتمالا و اسرائیل را در
آورده است . به خصوص Inside the secret US -Israeli Arms Network
در نحوه ی سازمان دهی مشاورین امنیت ملی ایالات متحده روبرت مک فارلن و ژنرال آریل شارون که به دستور پرزیدنت رونالد ریگان شش هلیکوپتر نظامی را به طور غیر قانونی به ارتش گواتمالا فرستادند .

در نوامبر سال ۲۰۱۶ این وقایع ثابت شد ، بخصوص به هنگام محاکمه ی واظهارات رئیس ستاد ارتش نیروی زمینی گواتمالا که مانوئل بندیکتو لوکاس گارسیا نام داشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian