Voltaire İletişim Ağı

Gazze’den havan atışı

+

29 Mayıs 2018’de Gazze’den İsrail’e 25 havan topu mermisi atıldı. Özenle hazırlanan harekat, İsrail istihbarat servislerince önlenemedi. Saldırı saat tam 06.59’da çeşitli noktalardan eşgüdümlü olarak gerçekleştirildi.

Atışlar çok kısa mesafeden gerçekleştirildiği için havan mermileri Demir Kubbe tarafından zorlukla algılandı. Bu arada saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Söz konusu saldırı, on yıl önce gerçekleştirilen « dökme kurşun operasyonu »ndan sonraki en önemli askeri harekattır.

Her ne kadar İsrail saldırıdan Gazze’nin yöneticisi olarak Hamas’ı sorumlu tutsa da, operasyon İslami Cihat tarafından gerçekleştirildi.

Bu silahlı grup İran tarafından finanse edilmekte ve silahlandırılmaktadır. Örgütün bazı sorumlularının Tahran ile Tel Aviv arasında Ürdün’de halen yürütülmekte olan gizli müzakerelerden rahatsız olduğu anlaşılıyor. 29 Mayıs’taki operasyon İslami Cihat için yeteneklerini gösterme ve Filistin’le biraz daha yakından ilgilenmek isteyen Türkiye’nin yardımını istemek için bir imkan olabilir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.