Irak Parlamentosu genel seçimlerde usulsüzlük yapıldığını ilan ederek seçimlerin yenilenmesi gerektiğini açıkladı. Parlamento Seçim Komisyonunu görevden alarak yeni bir seçim düzenlenmesi çağrısında bulunmuştur.

Bağdat’ta yaşanan şiddet olaylarında 18 kişi yaşamını yitirdi. İptal edilen seçimlerin galibi Mukteda el-Sadr görev süresi sona eren Parlamentonun yaptığı manevrayı kınayarak Iraklılara silah bırakma çağrısında bulunmuştur.

Oy kullanma makineleri ve oy pusulalarının depolandığı dört depodan birinde çıkan yangında büyük hasar oluştu. Bu suç eyleminin oyların yeniden sayımını engellemesi beklenmiyor.

Başbakan Haydar el-Abadi hezimete uğradıklarını kabul etmeyen ve seçimde kullanılan oyları yeniden saymak yerine genel seçimleri yeniden düzenlemek niyetinde olan parlamenterleri kınadı. Irak’ta genel seçimleri tamamıyla iptal yetkisi sadece Yüksek Mahkeme’ye ait.

Mukteda el-Sadr, Komünistlerle birlikte oluşturduğu koalisyona Fetih İttifakı’nı da dahil ettiğini duyurdu. Seçimleri ikinci sırada tamamlayan bu oluşum İran yanlısı ve cihatçı karşıtı eski savaşçılardan oluşmaktadır. Yeni koalisyon artık yeni parlamentoda çoğunluk için gerekli olan 165 koltuktan 141’ine sahip durumdadır.

Çeviri
Osman Soysal