Voltaire İletişim Ağı

Erdoğan iki yıldır devam eden olağanüstü hale son verdi

+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olağanüstü halin kaldırılmasına yönelik kararnameyi imzaladı.

15 Temmuz 2016’da CİA tarafından kendisine yönelik olarak gerçekleştirilen öldürme girişimi ve bunu izleyen doğaçlama askeri darbe sonrasında, üç aylığına olağanüstü hal ilan edilmiş ve 7 kez uzatılmıştı.

Türk yetkililer yönetim ve toplumu AKP’ye düşman unsurlardan ve özellikle de gerici vaiz Fethullah Gülen’e bağlı kişileri tasfiye etmek olağanüstü halden yararlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iktidarı ele geçirmesi sürecine katılan Gülen, müttefiki ABD’ye sadık kalmış ve bu durum da onu eski Türk ortağı ile yolunu ayırmaya itmişti.

150 000’den fazla memur tasfiye edildi. 80 000’den yurttaş hapse atılmış bu da cezaevi yönetimini hapishanelerde yer açmak için adli suçluları serbest bırakmak zorunda bırakmıştı. 28 000 muhalif mahkum edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin önümüzdeki hafta olağanüstü hal ile ilgili hükümler içeren bir yasa tasarısını görüşmesi bekleniyor. Gece gösterileri yasaklanacak ve herhangi bir gerekçe göstermeksizin memurlarını tasfiye etmeyi sürdürebilecektir.

Çeviri
Murat Özdemir

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.